Notowania

wiadomości
06.05.2011 17:42

Prezydent Łodzi: MRR nie potwierdza zarzutów KE dot. oczyszczalni ścieków

Kontrola resortu rozwoju regionalnego nie potwierdziła zarzutów Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), dotyczących budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi - powiedziała na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kontrola resortu rozwoju regionalnego nie potwierdziła zarzutów Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), dotyczących budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi - powiedziała na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

OLAF domaga się zwrotu 19 mln euro wraz z odsetkami unijnej dotacji wykorzystanej przy modernizacji oczyszczalni. To efekt kontroli przeprowadzonej w ubiegłych latach przez Urząd, który bada rzetelność inwestycji z dofinansowaniem unijnym. Zdaniem OLAF miało dojść do nieprawidłowości przy pierwszym etapie modernizacji GOŚ w latach 2004-2006. Urząd skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

W związku z raportem unijnej instytucji, od końca lutego trwała w łódzkim magistracie kontrola ministerstwa rozwoju regionalnego.

Jak poinformowała w piątek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, kontrola przeprowadzona przez resort nie potwierdziła zarzutów zawartych w raporcie OLAF. "Ministerstwo stwierdziło bezpodstawność sformułowanych przez OLAF zarzutów. Za niezasadną uznano również konieczność zwrotu pieniędzy przeznaczonych na projekt" - mówiła prezydent.

Dodała, że zdaniem ministerstwa raport OLAF jest tendencyjny, nierzetelny, a "przedstawione w nim hipotezy nie mają żadnego potwierdzenia". Jak mówiła, ministerstwo oczekuje wycofania przedstawionych zarzutów i rekomendacji, jednocześnie zapowiedziało, że do czasu wyjaśnienia całej sprawy nie będą podejmowane żadne decyzje dotyczące zwrotu dofinansowania.

Łódzka prokuratura prowadzi już śledztwo w sprawie tzw. karalnej niegospodarności, której miał się dopuścić ówczesny zarząd miasta (prezydentem Łodzi był wówczas Jerzy Kropiwnicki) w związku z przetargami na budowę GOŚ w Łodzi. Prokuratura nie chce ujawniać, kogo konkretnie dotyczy postępowanie.

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi jest jedną z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w kraju. Wraz ze strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha. Przyjmuje nieczystości z terenu aglomeracji łódzkiej - Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego i Pabianic. Obsługuje ponad 820 tys. mieszkańców.(PAP)

jaw/ je/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz