Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem

0
Podziel się:

Stosunkowo mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem. Przepływ
wiedzy, doświadczeń i inspiracji jest najlepszą drogą do sukcesów polskiego środowiska naukowego -
mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski wręczając nominacje 57 profesorom.

Stosunkowo mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem. Przepływ wiedzy, doświadczeń i inspiracji jest najlepszą drogą do sukcesów polskiego środowiska naukowego - mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski wręczając nominacje 57 profesorom.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim, z udziałem m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej i prezesa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera.

"70 proc. doktorantów w Polsce swoje pierwsze miejsce pracy znajduje w uczelni czy instytucji, w której robiło doktorat. To z jednej strony powód do dumy, jest oznaką zaufania i szacunku dla środowiska i samej instytucji. Z drugiej to sygnał o pewnym ograniczeniu" - powiedział w czwartek prezydent Komorowski.

Prezydent podkreślił jak istotna jest możliwość zbierania doświadczeń i umiejętności poprzez większą mobilność. "Ta stosunkowo mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem" - dodał Komorowski.

Życzył nowym profesorom by - jako mistrzowie - czuli się w pełni uprawnieni i zobowiązani do kształtowania postawy nie tylko większej otwartości, ale większej odwagi i otwierania się na możliwości, które wiążą się z kontaktami z zewnętrznym światem naukowym.

"Chciałbym byśmy, pracując razem, świadomie budowali nowe szanse polskich uczelni, instytutów naukowo-badawczych, otwierając je na profesurę i zewnętrzne środowiska naukowe. Przepływ wiedzy, przepływ doświadczeń, przepływ inspiracji jest najlepszą drogą do jeszcze większych sukcesów polskiego środowiska naukowego" - podkreślił prezydent.

Nowo mianowanym profesorom życzył dalszych sukcesów i odwagi także w otwieraniu polskiej nauki na konkurencję, wyzwania i na nowe szanse.

Wieloma doświadczeniami zdobytymi poza Polską może pochwalić się prof. Zbigniew Czech z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. "Ponad 12 lat pracowałem za granicą, więc przywiozłem do kraju interesujące technologie, a następnie je wdrożyłem" - powiedział PAP prof. Czech.

Naukowiec pracował nad technologiami polimerów. Opatentował unikatową technologię produkcji klejów i materiałów samoprzylepnych.

"Dotychczasowe techniki łączenia materiałów, takie jak spawanie czy nitowanie można było zastąpić technikami, w których spoiną był polimer. Ta technologia znalazła szerokie zastosowanie od przemysłu samochodowego po technikę farmaceutyczną" - powiedział PAP uczony.

Jak podkreślił, jednym z jego najważniejszych zadań będzie przekazanie posiadanej wiedzy technologicznej młodemu pokoleniu, jego doktorantom. "Mam nadzieję, że te osoby przejmą po mnie stopień wiedzy i będą samodzielnie rozwijać dalej tę technologię. Być może założą nowe firmy czy zastosują ją w przemyśle chemicznym w Polsce" - zaznaczył.

Wśród nowych profesorów znaleźli się przedstawiciele m.in. nauk: technicznych, medycznych, chemicznych, fizycznych, prawnych, humanistycznych, teologicznych. Nominację otrzymało także kilku profesorów uczelni artystycznych m.in. dziekan Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej - aktor Bronisław Wrocławski.

Nowi profesorowie rekrutują się m.in. z: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.(PAP)

ekr/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)