Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent na otwarciu biura Fundacji Marshalla w Warszawie

0
Podziel się:

#
dochodzi szersza wypowiedź prezydenta
#

# dochodzi szersza wypowiedź prezydenta #

27.05. Warszawa (PAP) - Otwarcie w Warszawie biura Fundacji Marshalla - German Marshall Fund of the United States - to podkreślenie etapu zagospodarowania świata wolności w przestrzeni transatlantyckiej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek uczestniczył w uroczystości.

Prezydent zaznaczył, że jest to także podkreśleniem wagi stosunków transatlantyckich. Jak dodał, chciałby, aby Fundacja działała na rzecz umacniania "polskiej wolności, ale także poszerzania obszaru wolnego myślenia nie tylko w ramach relacji amerykańsko-polskich, ale także euroatlantyckich".

Komorowski powiedział, że George Marshall - ze wszystkimi skojarzeniami, jakie wiążą się z tą postacią - znowu trafia do Warszawy. Biuro fundacji otwierane jest przed wizytą prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce - podkreślił.

Wspominając o zainicjowanym po II wojnie światowej planie Marshalla - wielomiliardowej pomocy dla krajów europejskich - prezydent powiedział, że "była to propozycja, która umacniała tendencje wolnościowe, demokratyczne i wolnorynkowe w Europie, które nie zostały zajęte przez oddziały Armii Czerwonej". "Od tamtego czasu nazwisko Marshall kojarzy się Polakom z wolnością, światem normalnym i solidarnością Ameryki z Europą" - dodał.

"Pamiętamy także o amerykańskich przyjaciołach Polski, którzy wykonali ogromną pracę na rzecz otwierania szans na utrwalenie polskiej wolności poprzez członkowstwo w NATO, budowę naszych relacji z najważniejszymi krajami świata zachodniego, a potem także poprzez nasze członkostwo w Unii Europejskiej" - powiedział Komorowski.

Prezydent wspomniał Rona Asmusa, zmarłego niedawno wybitnego amerykańskiego dyplomatę - jednego z pierwszych i zasłużonych orędowników rozszerzenia NATO na wschód po zakończeniu zimnej wojny. Komorowski nazwał go "wielkim przyjacielem Polski".

W uroczystym otwarciu warszawskiego biura uczestniczył prezes German Marshall Fund of the United States (GMF) Craig Kennedy. Jak powiedział, priorytetami biura jest umacnianie amerykańsko-europejskich relacji. "Otwarcie biura tuż przed polską prezydencją jest symbolicznym, ale też praktycznym gestem" - powiedział Kennedy.

Warszawskie biuro mieści się przy Placu Henryka Dąbrowskiego 1. Jest to siódme biuro Fundacji w Europie. GMF to działająca w USA i Europie niezależna fundacja politologiczna zajmująca się promowaniem i umacnianiem więzi transatlantyckich. Nazwa fundacji nawiązuje i jest wyrazem uznania dla Planu Marshalla.

Nazwa fundacji nawiązuje i jest wyrazem uznania dla Planu Marshalla, wielomiliardowej pomocy amerykańskiej dla zniszczonych po II wojnie światowej krajów europejskich. Fundację powołano w 1972 r. z inicjatywy Niemiec Zachodnich, które zapewniły jej finansowanie.

GMF organizuje dyskusje na temat różnych aspektów stosunków USA z Europą, służy jako forum spotkań przywódców po obu stronach Atlantyku i przyznaje stypendia ekspertom działającym na tym polu. Od lat 80. fundacja zajmuje się wspieraniem procesów demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i integracji tego regionu z resztą Europy. Ostatnio skupia się na krajach bałkańskich. (PAP)

gdyj/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)