Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent na XII Paradzie Schumana: bądźmy dumni z Polski w UE

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. wypowiedź szefowej Fundacji Schumana
#

# dochodzi m.in. wypowiedź szefowej Fundacji Schumana #

07.05. Warszawa (PAP) - Ponad 3,5 tys. osób przeszło w sobotę Traktem Królewskim w Warszawie w barwnym, roztańczonym korowodzie europejskich entuzjastów. W XII Paradzie Schumana wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, który powiedział, że Polska może być natchnieniem dla innych państw.

Sobotnia Parada Schumana, która wyruszyła punktualnie w południe sprzed Kościoła św. Anny, była kulminacją XVIII Polskich Spotkań Europejskich; hasłem przewodnim parady był w tym roku Europejski Dzień Wolontariatu.

Na trzech lawetach: Fundacji Schumana, Europejskiego Roku Wolontariatu i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej jechała młodzież ze Szkolnych Klubów Europejskich i wolontariusze. Za lawetami podążał autobus (doubledecker) Biura Informacji Parlamentu Europejskiego, który jechał w asyście orkiestry dudziarzy, szczudlarzy i kuglarzy. Korowód podążał w tym roku w rytmie m.in. bałkańskich melodii. W Paradzie brali udział młodzi ludzie z wielu zakątków Polski, a także m.in. z Białorusi i Ukrainy.

Na pierwszej z lawet jechali m.in.: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b.premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki oraz prezes Fundacji Schumana Anna Radwan.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczestnikami parady na Nowym Świecie. W swoim wystąpieniu przekonywał, że zbliża się moment, kiedy będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE.

"Zbliża się ten moment, kiedy naszą pozycję (w Unii Europejskiej) zamienimy także w silny wpływ na to, jaka UE będzie w przyszłości. Mamy być z czego dumni, mamy o czym marzyć w dalszym ciągu" - mówił prezydent.

Komorowski podkreślił, że Polska jako jedyny kraj UE, który skutecznie obronił się przed kryzysem gospodarczym, może być natchnieniem dla innych państw. "Zbliża się taki wspaniały moment, kiedy my będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE, więcej jeśli chodzi o pomysł na Europę, więcej jeśli chodzi o inspirację do wspólnych działań" - wyliczał.

Prezydent zaznaczył, że przynależność do UE oznacza nie tylko 70 mld zł, które "Polska potrafiła wykorzystać w czasie członkostwa, ale to także nasz wzrost gospodarczy, to nasza szansa na realizację marzeń o nowoczesności, to także i ta +zielona wyspa+, która była wspaniałym faktem i do dziś jest czymś, z czego możemy być dumni".

Powiedział, iż bardzo się cieszy, że już tyle lat trwają spotkania "europejskich entuzjastów, optymistów, którzy wierzą w to i wierzyli, zanim Polska została członkiem UE, że nasze członkostwo w Unii to jest wspaniały, złoty interes dla Polski".

Bronisław Komorowski otrzymał od organizatorów parady koszulkę wolontariatu europejskiego. Szefowa Fundacji Schumana Anna Radwan, dziękując prezydentowi za jego wystąpienie powiedziała: "to było bardzo ważne przemówienie na Dzień Europy, myślę, że możemy je nazwać orędziem na Dzień Europy".

"Ja jednak proponuję: niech to się nazywa +wspólna radość+, tak jak +Oda do radości+" - odparł prezydent.

Z kolei b.premier Tadeusz Mazowiecki w swoim wystąpieniu podkreślał, że Parada Schumana jest zawsze paradą ludzi życzliwych, "nie przeciw komuś, ale za czymś".

"Dziś jesteśmy już w Unii, przestaliśmy mówić +my i oni+, mówimy: +my, Unia+" - mówił Mazowiecki. Zwrócił się też do młodych ludzi, by angażowali się w wolontariat. Jak mówił, "to bardzo dobra droga wejścia w środowisko pracy i pomagania innym ludziom".

"Proszę też was, szanujcie własne państwo, bo jak będziemy szanować własne państwo, to i my będziemy szanowani. I szanujmy Unię, ten najlepszy eksperyment współczesnego świata" - wzywał Mazowiecki. Po zakończeniu oficjalnych wystąpień uczestnicy parady kilkakrotnie odśpiewali "Odę do radości", a potem zwiedzali atrakcje Miasteczka Europejskiego ze stoiskami informacyjnymi instytucji unijnych oraz organizacji pozarządowych. Chętni mogli brać udział w zabawach, konkursach z nagrodami, pokazach i nauce tańców.

Na dzieci czekały m.in. warsztaty teatralne i kuglarskie, malowanie twarzy, konkursy rysunkowe, gadżety i upominki. Można było też wygrać bilety lotnicze do Brukseli.

Szefowa Fundacji Schumana mówiła PAP, że tegoroczna Parada wyróżnia się tym, że jej uczestników zaszczycił swą obecnością prezydent, ale też tym, że jest ona preludium do polskiej prezydencji.

Jak podkreślała, udział w paradzie dla młodych ludzi i działaczy organizacji pozarządowych z całej Polski to "wielkie święto i wyróżnienie". Oceniła, że zainteresowanie tegoroczną edycją jest większe m.in. ze względu na zbliżającą się prezydencję.

Niemal stałym uczestnikiem parad jest prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w rozmowie z PAP podkreślała, że opuściła jak dotąd chyba tylko jedną paradę. "Nawet jak byłam w Londynie, gdzie pracowałam cztery lata, to zawsze wybierałam na przyjazd do domu ten weekend, w którym odbywała się parada" - powiedziała.

Prezydent stolicy zwróciła uwagę, że Polacy przyzwyczaili się do obecności w Unii, więc Parada nie jest już dla nich takim wielkim wydarzeniem.

Robert Schuman (1886-1963), minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami, jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest Dzień Europy. (PAP)

hgt/ rda/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)