Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent nie wyklucza "częściowego wycofania" z TK ustawy o SKOK

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski nie wykluczył w piątek "częściowego
wycofania" z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie ustawy o Spółdzielczych Kasach
Oszczędnościowo-Kredytowych. Ustawę zaskarżył jego poprzednik, prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent Bronisław Komorowski nie wykluczył w piątek "częściowego wycofania" z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Ustawę zaskarżył jego poprzednik, prezydent Lech Kaczyński.

"Toczą się prace nad możliwością wycofania częściowo wniosku do TK. (...) Wydaje mi się, że jeżeli ta operacja się powiedzie, to będzie to z korzyścią dla samych SKOK-ów, a przede wszystkim dla ludzi, którzy tam lokują swoje oszczędności" - powiedział Komorowski w piątek na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że w przypadku ustawy o SKOK-ach widzi bardzo istotny problem: "zagwarantowanie jak największego komfortu dużej ilości obywateli Polski". Podkreślił, że w grę wchodzi "jakaś korekta, niekoniecznie pełna, skierowania przez prezydenta ustawy o SKOK-ach" do TK.

Ustawa z listopada 2009 roku autorstwa posłów PO zakłada, że środki zgromadzone w SKOK-ach mają podlegać publicznemu nadzorowi państwowemu; kompetencje nadzorcze zostaną przesunięte z Kasy Krajowej SKOK do Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzór KNF nad SKOK-ami będzie podobny jak w przypadku banków. Wszystkie kasy będą musiały przejść obowiązkowy audyt finansowy, KNF będzie udzielała licencji na działanie SKOK-ów. Zgoda Komisji będzie konieczna dla powołania szefa Kasy Krajowej SKOK.

Twórcy ustawy argumentowali, że głównym jej celem jest zwiększenie m.in. bezpieczeństwa oszczędności ulokowanych w SKOK-ach przez członków kas, a podstawowym ku temu środkiem jest poddanie SKOK-ów kontroli KNF.

Na początku grudnia 2009 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy. Argumentował, że ustawa "zbyt dalece ingeruje w samorządność i niezależność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych".

"Zdaniem prezydenta przy uchwalaniu ustawy nie zostały zachowane zasady obowiązujące przy tworzeniu prawa oraz naruszone zostały fundamentalne zasady konstytucyjne, w tym przede wszystkim zasada wolności zrzeszania, zasada zaufania obywateli i ich organizacji do państwa, zasada przyzwoitej legislacji, zasada wolności gospodarowania, zasada ochrony własności oraz zasada równości wobec prawa" - tak prezydencka kancelaria uzasadniała zastrzeżenia Lecha Kaczyńskiego.

Obecnie obowiązująca ustawa o SKOK z 1995 r. głosi, że organem nadzorczym wobec SKOK-ów jest Kasa Krajowa SKOK. (PAP)

wkr/ pad/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)