Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
22.12.2007 22:04

Prezydent o najważniejszych wydarzeniach minionego roku

Negocjacje w sprawie Traktatu UE podczas szczytu w Brukseli, polska polityka w kierunku południowo- wschodnim, szczyt energetyczny w Krakowie oraz rozmowy o tarczy z prezydentem USA Georgem Bushem - to według prezydenta Lecha Kaczyńskiego najważniejsze wydarzenia minionego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Negocjacje w sprawie Traktatu UE podczas szczytu w Brukseli, polska polityka w kierunku południowo- wschodnim, szczyt energetyczny w Krakowie oraz rozmowy o tarczy z prezydentem USA Georgem Bushem - to według prezydenta Lecha Kaczyńskiego najważniejsze wydarzenia minionego roku. *

"Dwa dni bez snu, ale to, co tam osiągnęliśmy, jest wielkim sukcesem" - mówił w sobotę w TVP1 prezydent o swoich negocjacjach podczas czerwcowego szczytu w Brukseli. W wywiadzie dla telewizji publicznej podsumował drugi rok swojej prezydentury. Lech Kaczyński został zaprzysiężony na prezydenta 23 grudnia 2005 roku.

Zdaniem prezydenta, pozycja Polski w UE jest znacznie mocniejsza dzięki temu - jak mówił - że "na wiele lat zachowaliśmy Joaninę", czyli mechanizm blokowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej. "Zapewniam rodaków, że jest to Polsce potrzebne" - podkreślił L. Kaczyński.

Mówiąc o polityce zagranicznej, prezydent wymienił m.in. podpisany niedawno Traktat Lizboński, który wzmocni pozycję Polski w Unii Europejskiej. Prezydent wskazał na potrzebę utrzymania sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, który - jak podkreślił - jest dla Polski bardzo ważny.

"Ale ostatni rok był ważny także dla Wschodu i ważne wspólne inicjatywy energetyczne" - powiedział prezydent w wywiadzie dla TVP. W maju L.Kaczyński uczestniczył w szczycie energetycznym w Krakowie, gdzie prezydenci Polski, Ukrainy, Litwy, Azerbejdżanu i Gruzji zadeklarowali współpracę w dziedzinie energetyki.

Lech Kaczyński powiedział, że w polityce wewnętrznej "nie oczekuje cudów", ale liczy, że Polska będzie rozwijała się "przynajmniej równie szybko jak przez ostatnie dwa lata". "Żeby polityka, którą prowadziliśmy i prowadzimy, nie załamała się" - mówił prezydent podkreślając, że Polska powinna zachować "kierunek twardej walki o polskie interesy w Unii". (PAP)

mag/ mow/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz