Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent o stosunkach polsko-litewskich

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski w radiu TOK FM, pytany o stosunki
polsko-litewskie:

bEgzaVfp

*Prezydent Bronisław Komorowski w radiu TOK FM, pytany o stosunki polsko-litewskie: *

"Ja mam kawał serca rodem z Litwy (...) i wydaje mi się, że mam na temat Litwy, oprócz sentymentu, jakąś wiedzę. Wiem jedno: z Litwinami to po pierwsze: +litewska koza nie przyjdzie do żadnego woza+.˙To wszyscy wiedzą. Natomiast błędem Polski w ciągu tych dwudziestu lat było niepodejmowanie problemu, jak się okazało dla Polaków, w Polsce, niesłychanie ważnego, jakim jest problem mniejszości polskiej. My, bez Litwy, w sensie politycznym, Polska mogłaby egzystować - Litwa bez Polski - gorzej. Bo to była droga do Unii Europejskiej, do NATO, do integracji, komunikacji itd.

Uważam, że w tamtych czasach można było skuteczniej zabiegać o to, aby problem mniejszości polskiej był rozwiązywany tak, by i w Polsce była satysfakcja z tego, że zadbaliśmy o nasze własne trochę sentymenty, wynikające z roli Wilna, kultury.

bEgzaVfr

(...) Litwa powinna określić swoje interesy w stosunku do Polski: ma je gospodarcze, ma je komunikacyjne, my chronimy niebo litewskie, polskie samoloty. My też mamy szereg interesów. Społeczeństwo litewskie by to łatwiej uznało.

Trzeba pracować u fundamentów (...). Tak jak w Polsce przy terenach pogranicza polsko-litewskiego, polsko-białoruskiego, polskie postawy wobec mniejszości narodowych zmieniła w znacznym stopniu działalność wspaniałego stowarzyszenia +Pogranicze+ z Sejn, adresowana głównie do Polaków. Budująca przekonanie, że mniejszości narodowe z ich kulturą, z ich odrębnością religijną stanowią wartość. To takie samo pogranicze, bardzo bym chciał, by powstało po stronie litewskiej adresujące swoją działalność do społeczeństwa litewskiego". (PAP)

wni/ jra/

bEgzaVfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)