Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka RPP

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał prof. Zytę Gilowską z funkcji
członka RPP, w związku ze zrzeczeniem się przez nią tej funkcji - poinformowała w piątek w
komunikacie Kancelaria Prezydenta. Prezydent ma trzy miesiące na powołanie nowego członka RPP.

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał prof. Zytę Gilowską z funkcji członka RPP, w związku ze zrzeczeniem się przez nią tej funkcji - poinformowała w piątek w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Prezydent ma trzy miesiące na powołanie nowego członka RPP.

"W związku ze zrzeczeniem się przez prof. Zytę Gilowską funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, prezydent Bronisław Komorowski na podstawie artykułu 13 ust. 5 pkt. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r. odwołał ją z funkcji członka RPP" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Według ustawy o NBP organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go wyłącznie w przypadku: zrzeczenia się swej funkcji; choroby trwale uniemożliwiającej sprawowanie funkcji; skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa; złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu.

Ustawa mówi ponadto, że członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego musi na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku, pod rygorem odwołania z Rady.

Dyrektor Biura Prasowego Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk powiedział PAP, że nieobecność członka RPP nie stoi na przeszkodzie obradom Rady. Zgodnie z regulaminem RPP ustalenia Rady podejmowane są w formie uchwał większością głosów przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczącego Rady.

Uzupełnienia składu Rady, np. z powodu zrzeczenia się funkcji, organ powołujący ma dokonać nie później niż w trzy miesiące od odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Rady.

Ustawa o NBP mówi, że w skład RPP wchodzą: przewodniczący Rady, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat, funkcję tę można pełnić tylko przez jedną kadencję. (PAP)

mmu/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)