Notowania

wiadomości
01.08.2011 14:23

Prezydent odznaczył amerykańskiego admirała

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w poniedziałek Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP dowódcę operacji specjalnych USA admirała Erica Olsona. Odznaczenie jest formą podziękowania od całego społeczeństwa polskiego, od całej armii polskiej - oświadczył prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w poniedziałek Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP dowódcę operacji specjalnych USA admirała Erica Olsona. Odznaczenie jest formą podziękowania od całego społeczeństwa polskiego, od całej armii polskiej - oświadczył prezydent.

Zaznaczył też, że uhonorowanie Olsona podkreśla moc wojskowych relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Podczas uroczystości wręczenia odznaczenia, która odbyła się w Belwederze, prezydent wyjaśnił, że Olson jest osobiście zaangażowany "w budowę silnych fundamentów współpracy polsko-amerykańskiej w obszarze wojsk specjalnych".

Jak podkreślił, służba w jednostkach operacji specjalnych wymaga wielu znakomitych cech, w tym odwagi i profesjonalizmu działania. "Jest jedna cecha, która na pewno wojska specjalne wyróżnia na tle wszystkich innych rodzajów sił zbrojnych - braterstwo i wzajemne zaufanie w obliczu zagrożenia" - mówił prezydent.

Życzył ponadto odznaczonemu, a także wojskom specjalnym w Polsce, by ich współdziałanie "było istotnym wyznacznikiem kierunków współpracy polsko-amerykańskiej w całym obszarze militarnym". "Aby to braterstwo i ten szczególny stopień wzajemnego zaufania, konieczne w warunkach działania sił specjalnych, przenosiło się w jak najszerszym wymiarze na całość Sił Zbrojnych" - powiedział Komorowski.

Admirał, który na uroczystości był z małżonką, podziękował za udział polskich jednostek sił specjalnych w ważnych operacjach. "Jestem bardzo dumny z tego, że mam tak dobre relacje z przedstawicielami polskich wojsk specjalnych i bardzo sobie cenię tę współpracę" - podkreślił Olson. "Jest to wielki zaszczyt, dziękuję" - zakończył swoje wystąpienie po polsku.

59-letni admirał Eric T. Olson od 2007 roku jest dowódcą USSOCOM (United States Special Operations Command - Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych). Odznaczony był do tej pory wieloma orderami, m.in. Srebrną Gwiazdą przyznawaną za odwagę w obliczu nieprzyjaciela oraz Legią Zasługi - drugim w randze najwyższych odznaczeń amerykańskich przyznawanych za zasługi podczas pokoju.

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Sił Zbrojnych, w tym szef Sztabu generalnego gen. Mieczysław Cieniuch, szef BBN gen. Stanisław Koziej, ambasador USA w Polsce Lee Feinstein oraz prezydenccy ministrowie. (PAP)

eaw/ son/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz