Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent odznaczył b. przewodniczącego PE Hansa-Gerta Poetteringa

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek b. przewodniczącego PE
Hansa-Gerta Poetteringa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za "wybitne zasługi w
rozwijaniu polsko-niemieckich stosunków i działalność na rzecz integracji Polski z UE".

*Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek b. przewodniczącego PE Hansa-Gerta Poetteringa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za "wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckich stosunków i działalność na rzecz integracji Polski z UE". *

Komorowski podziękował odznaczonemu zarówno za jego zasługi w budowaniu współpracy i przyjaźni polsko-niemieckiej, jak i dla polskiej perspektywy europejskiej. Jak mówił, możliwość odznaczenia Poetteringa w imieniu całej Polski to dla niego radość i satysfakcja.

"Cieszę się, że mogę to uczynić w tej części pałacu belwederskiego, gdzie wisi dla Polaków bardzo ważny obraz przedstawiający bitwę o Olszynkę Grochowską z 1831 roku" - powiedział prezydent. "W czasie tej bitwy prapradziad ministra (w Kancelarii Prezydenta Jaromira) Sokołowskiego wymyślił pierwszą wersję konstytucji dla Europy" - podkreślił.

Jak mówił, "Konstytucja dla Europy" Wojciecha Jastrzębowskiego, która nie weszła w życie, jest dla nas, Polaków ważna, bo jest dowodem naszych stałych marzeń o uczestniczeniu w integrowaniu się świata zachodniego, ale także marzeń o budowie dobrych relacji z sąsiadami, szczególnie na Zachodzie.

Komorowski zaznaczył, że dzisiaj nadrabiamy stracony czas w trudnych okresach historii, zarówno w wymiarze całej Europy, ale i naszych narodów. "A po przyjacielsku powiem ci, że trochę i w wymiarze naszym osobistym" - dodał, zwracając się do Poetteringa. "Kiedy ty rozpoczynałeś swoją karierę jako poseł do PE w 1979 roku, ja szedłem do więzienia, nawet mi się nie marzyło, że kiedyś będziemy mogli być cząstką tego samego świata" - mówił.

Prezydent podkreślił, że od tego czasu świat tak się zmienił, że dzisiaj może odznaczyć Poetteringa w imieniu całej Polski, dziękując mu za zasługi dla relacji polsko-niemieckich i dla integracji europejskiej. "O tym nie śmieliśmy nawet marzyć, a tu proszę, 80 proc. Polaków jest w pełni usatysfakcjonowanych członkostwem Polski w UE, ponad 70 proc. mówi o tym, że dostrzega i docenia zdecydowaną poprawę relacji polsko-niemieckich" - powiedział.

Komorowski zaznaczył jednak, że stoi za tym wysiłek, pomysłowość i zaangażowanie wielu ludzi, w tym odznaczonego w czwartek b. szefa PE.

Hans-Gert Poettering po polsku podziękował za odznaczenie. "Niech żyje przyjaźń polsko-niemiecka w zjednoczonej Europie" - powiedział. Dalszą część przemówienia wygłosił po niemiecku. Przywołał słowa polskich biskupów z 1965 roku z orędzia skierowanego do biskupów niemieckich: "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie". Jak powiedział, to zdanie naznaczyło jego życie bardziej niż wszystko, czego się nauczył.

"Wtedy przekonany o szczególnej głębi, o wybitnym, ludzkim znaczeniu tego zdania myślałem również o tym, że jest to świadectwo tego, że Polacy są naprawdę wybitnym narodem" - mówił Poettering. Jego zdaniem Niemcy nie powinny nigdy zapominać o tym, że swoje zjednoczenie i wolność zawdzięczają polskim przyjaciołom. Zaznaczył, że bez walki Solidarności, Lecha Wałęsy, wkładu Bronisława Komorowskiego, Jerzego Buzka, Tadeusza Mazowieckiego i innych osobistości, a także bez moralnej i duchowej siły Jana Pawła II pokonanie komunizmu i stworzenie wspólnej Europy nigdy nie byłoby możliwe. "Nie powinniśmy o tym nigdy zapominać" - dodał.

Odznaczony podkreślił, że w podpisanej w 2007 roku deklaracji berlińskiej zawarte jest zdanie o tym, że jesteśmy zjednoczeni dla wspólnej pomyślności, wspólnego dobra. "Chciałbym, aby rzeczywiście stało się to przesłaniem dla przyszłości, wolnej Polski, wolnych Niemiec, zjednoczonej Europy" - powiedział Poettering.

Podczas wizyty Warszawie b. szef PE weźmie udział w polsko-niemieckiej debacie ekspertów o przyszłości Polski w Europie, organizowanej przez Fundację Konrada Adenauera w Polsce oraz wygłosi wykład na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach cyklu Studium Generale Europa na temat: "Perspektywy dla Europy: wartości, polityka, gospodarka" - poinformowało polskie przedstawicielstwo Fundacji.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in.: b. premier Tadeusz Mazowiecki, prezydencki minister Jaromir Sokołowski, b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz i minister w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski.

Poettering był przewodniczącym PE w latach 2007-2009; obecnie jest szefem Fundacji Konrada Adenauera. (PAP)

hgt/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)