Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent odznaczył pośmiertnie ks. Ignacego Skorupkę

0
Podziel się:

"Dobro zwycięży, zło można pokonać dobrem, a służąc Bogu, ludziom i
ojczyźnie można dokonać cudu - mówił prezydent Bronisław Komorowski w sobotę w Ossowie podczas
uroczystości wręczenia pośmiertnego odznaczenia rodzinie ks. Ignacego Skorupki - kapelana 1.
Batalionu 236. Pułku Piechoty Armii Ochotniczej.

"Dobro zwycięży, zło można pokonać dobrem, a służąc Bogu, ludziom i ojczyźnie można dokonać cudu - mówił prezydent Bronisław Komorowski w sobotę w Ossowie podczas uroczystości wręczenia pośmiertnego odznaczenia rodzinie ks. Ignacego Skorupki - kapelana 1. Batalionu 236. Pułku Piechoty Armii Ochotniczej.

Kapłan zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem podczas szturmu Polaków na wojska bolszewickie.

Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrała wnuczka kapłana Anna Maria Rogaska.

Komorowski mówił podczas uroczystości, że po 90. latach od Bitwy Warszawskiej wciąż "pamiętamy, wspominamy i chylimy czoła przed bohaterami tamtych dni". "Czujemy się nie tylko ich spadkobiercami, ale również czujemy wielką narodową wdzięczność za ofiarę, która służyła najjaśniejszej Rzeczypospolitej" - dodał.

Prezydent zaznaczył, że przyznając pośmiertnie odznaczenie rodzinie ks. Skorupki należy się zastanowić jak to się dzieje, że pamięć narodu, ludzi i współczesnych trwa przez tyle lat. "Wojny wygrywają zdolności przywódców. Bitwy wygrywa geniusz dowódcy, odwaga żołnierzy, ale i także ta szczególna moc, którą każdemu wspólnemu działaniu dają ci, którzy są źródłami wiary, siły i nadziei" - podkreślił.

Jego zdaniem trzeba przypominać to wielkie polskie zwycięstwo i cieszyć serce poczuciem triumfu naszych dziadów i pradziadów. "Aby także rozważać sprawy ważne dla dnia dzisiejszego i dla przyszłości ojczyzny" - zaznaczył.

Prezydent podziękował wszystkim kapelanom i duchownym za zasługi "w dodawaniu sił, wiary we własne umiejętności, w budzeniu ducha", tym wszystkim, którzy "szli z żołnierzami w czasie ich klęsk i zwycięstw". Prezydent wspomniał zasługi m.in. bpa Józefa Gawliny, który "dodawał wiary i otuchy pod Monte Cassino", prymasa Stefana Wyszyńskiego jako kapelana grupy Kampinos AK, ks. Jerzego Popiełuszkę jako kapelana "polskiej walki". Komorowski powiedział, że w sposób szczególny "nasze myśli i modlitwa płyną ku bp. polowemu Wojska Polskiego Tadeuszowi Płoskiemu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

"Przed nimi wszystkimi chylimy dzisiaj polskie czoła, wywołując ich z narodowej pamięci i tej odległej, sprzed prawie 100 lat, jak i tej zupełnie nieodległej sprzed paru miesięcy. Im wszystkim dziękujemy, ich wszystkim ogarniamy serdeczną troską, myślą i polską modlitwą" - powiedział.

Wcześniej prezydent wziął udział w uroczystej mszy św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie. Nabożeństwo celebrowali Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, abp Józef Glemp i abp Henryk Hoser.

Podczas sobotniej liturgii abp Kowalczyk zaapelował o zakończenie "kompromitującej wojny językowej i postaw". Prymas odniósł się w ten sposób do sporu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim. "Dziękując Bogu za zwycięską wojnę z 1920 roku, apeluję o skończenie tej kompromitującej wojny językowej i postaw(...) Jak to się ma do wartości chrześcijańskich?" - pytał podczas homilli kapłan.

Prymas Polski zaznaczył, że to co mówi jest "troską o wspólne dobro". "Nie traćmy czasu, jest wiele szans do wykorzystania w naszej ojczyźnie" - apelował.

Abp Kowalczyk wspomniał także w homillii refleksję kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, który podczas jednej z pielgrzymek do Polski mówił, że Polacy ciągle noszą w sercu pamięć o Bitwie Warszawskiej.

Kapłan przypomniał także, że Bitwa Warszawska była jedną z 18. najważniejszych bitew, które zadecydowały o losach świata.

Z kolei abp Glemp mówił, że Bitwa Warszawska jest wielkim dziełem, o którym nie wolno Polakom zapomnieć. "To cud, który dał natchnienie ludziom" - podkreślił.

W sobotę w Ossowie odbywają się uroczyste obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która jest określana jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej. Walki toczyły się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Bitwa Warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. (PAP)

pat/ nno/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)