Notowania

kopalnia
19.09.2009 15:36

Prezydent ogłosi żałobę narodową

Decyzję prezydenta musi jeszcze podpisać premier Donald Tusk. Żałoba potrwa dwa dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Lech Kaczyński ogłosi dwudniową żałobę narodową, która potrwa od poniedziałku od godz. 6 rano - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. Żałoba związana jest z piątkową katastrofą w kopalni _ Wujek-Śląsk _.
Decyzja prezydenta czeka teraz na kontrasygnatę premiera.

Bilans piątkowej katastrofy w rudzkiej części kopalni _ Wujek _ to obecnie 13 ofiar. W szpitalach - według ostatnich danych Prokuratury Okręgowej w Katowicach - znajdują się 42 poparzone osoby.

Stan 17 poszkodowanych jest ciężki: w tym 7 określany jako bardzo ciężki (3 osoby pozostają na oddziałach intensywnej opieki medycznej), stan 10 - jako średnio ciężki. 10 hospitalizowanych obecnie osób prawdopodobnie wkrótce wyjdzie do domów.

Katastrofę spowodował - według wstępnych ocen - zapłon metanu w wyrobisku, na razie nie wiadomo co było jego przyczyną. Do zapłonu metanu doszło ok. godz. 10.10 w ścianie V w pokładzie 409 na poziomie 1050 ruchu _ Śląsk _ połączonej kopalni _ Wujek-Śląsk _, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego. To dawna kopalnia _ Śląsk _ w Rudzie Śląskiej Kochłowicach.

Śledztwo w sprawie katastrofy w kopalni _ Wujek-Śląsk _ wszczęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Na podstawie zakończonych już sekcji ciał sześciu górników, specjaliści ocenili m.in., że będzie możliwe ich zidentyfikowanie bez wykonywania badań DNA.

Jako wstępną przyczynę ich śmierci specjaliści wskazali _ zatrucie tlenkiem węgla z aspiracją pyłu węglowego do płuc i cechy oparzeń górnych dróg oddechowych _. Nie stwierdzili urazów kostnych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kopalnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz