Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelę ułatwiającą zatrudnianie asystentów sędziów

0
Podziel się:

Ułatwienia w zatrudnianiu asystentów sędziów i prostsze zasady awansu
asystentów do zawodu sędziego przewidują zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych, które
podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Ułatwienia w zatrudnianiu asystentów sędziów i prostsze zasady awansu asystentów do zawodu sędziego przewidują zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych, które podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

"Podstawowym celem ustawy jest zwiększenie zainteresowania młodych prawników podjęciem zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego" - zaznaczyła w środę Kancelaria Prezydenta. W związku z tym nowelizacja łagodzi wymogi wobec osób ubiegających się o pracę jako asystent sędziego.

W sądach w całym kraju pracuje ponad 2,7 tys. asystentów sędziów; jest blisko 300 wakatów. Z kolei sędziów sądów powszechnych jest 10 tys.

W nowelizacji przewidziano rezygnację z ustawowego wymagania, by wszyscy asystenci sędziów legitymowali się ukończoną aplikacją ogólną bądź zdaniem jednego z prawniczych egzaminów zawodowych. "Kandydat nie będzie musiał ukończyć, tak jak obecnie, aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury albo posiadać zdanego egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego, adwokackiego lub radcowskiego. Wystarczy, by miał 24 lata i ukończył wyższe studia prawnicze z tytułem magistra" - wskazała Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z nowelizacją okres pracy, po którym asystent sędziego bez aplikacji lub zdanego egzaminu zawodowego będzie mógł przystąpić do egzaminu sędziowskiego, wyniesie pięć lat. Asystent - jeżeli zda egzamin sędziowski - będzie mógł zostać powołany na stanowisko sędziego sądu rejonowego po sześciu latach zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Nowelizacja wprowadza wymóg odbycia rocznego stażu asystenckiego dla prawników bez aplikacji lub zdanego egzaminu, którzy uzyskali zatrudnienie w charakterze asystenta sędziego. Zrezygnowano z wymogu egzaminu kończącego staż asystencki. Z obowiązku odbycia stażu asystenckiego będą zwolnione osoby, które ukończyły aplikację ogólną lub zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny, adwokacki lub radcowski.

Zmiany nie dotyczą osób już zatrudnionych na stanowisku asystenta sędziego. Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. (PAP)

mja/ bno/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)