Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o lasach oraz o ochronie przyrody

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o lasach oraz o
ochronie przyrody - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Regulują one kwestie m.in.
dostępu do urządzeń przesyłowych, znajdujących się na terenie Lasów Państwowych.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o lasach oraz o ochronie przyrody - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Regulują one kwestie m.in. dostępu do urządzeń przesyłowych, znajdujących się na terenie Lasów Państwowych.

Rząd przyjął projekt nowelizacji 14 września 2010 r., a 17 grudnia zaproponowane przez rząd zmiany ustaw o lasach i o ochronie przyrody uchwalił Sejm.

Rząd zainicjował prace nad tymi ustawami w związku z coraz częstszymi awariami sieci elektroenergetycznych spowodowanymi przez przewracające się drzewa.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją, Lasy Państwowe będą mogły zezwolić operatorom energetycznym na dostęp do linii energetycznych biegnących przez ich tereny oraz na wycinkę drzew spod tych linii. Ma to ułatwić utrzymanie sieci elektroenergetycznych w należytym stanie, za co odpowiadają operatorzy.

Przedsiębiorcy energetyczni po ustanowieniu przez Lasy Państwowe tzw. służebności przesyłu lub służebności drogowej, uzyskają stały dostęp do swoich urządzeń. Umożliwi im to przeprowadzenie prac eksploatacyjnych, modernizacyjnych, a także sprawniejsze usuwanie awarii. Nowe przepisy ułatwią też prowadzenie inwestycji związanych z rozbudową urządzeń energetycznych.

O ustanowieniu służebności drogowej lub służebności przesyłu będzie mógł zdecydować nadleśniczy za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Zgodnie z uchwalonymi zmianami, usunięcie drzew lub krzewów może nastąpić bez zgody właściciela nieruchomości - jedynie na wniosek właściciela urządzeń energetycznych.

Wynagrodzenie dla lasów za ustanowienie służebności przesyłu ma odpowiadać wysokości podatków i opłat ponoszonych przez Lasy Państwowe od części udostępnionego terenu.

Ustawa zobowiązuje też firmy energetyczne do wypłaty właścicielowi gruntu odszkodowania za usunięte drzewa lub krzewy oraz za przeprowadzenie wycinki, za wyjątkiem sytuacji, gdy usunięcie drzew lub krzewów jest konieczne do utrzymania bezpiecznej pracy urządzeń. Wówczas opłata nie będzie pobierana. Za służebność drogową - możliwość dojazdu do urządzeń energetycznych - wynagrodzenie będzie ustalane na ogólnych zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym.

Powierzchnia gruntu pod liniami elektroenergetycznymi na terenie Lasów Państwowych, liczona wg szerokości pasa wycinki drzew, to prawie 274 mln m kwadratowych. Pod sieciami przesyłowymi jest ich 241,2 mln m kw., a pod przesyłowymi 32,8 mln m kw. (PAP)

jzi/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)