Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelizację ustawy żłobkowej

0
Podziel się:

Zwiększenie dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz rozszerzenie
katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o takie dofinansowanie to najistotniejsze zmiany
przewidziane w nowelizacji "ustawy żłobkowej", którą podpisał prezydent.

Zwiększenie dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o takie dofinansowanie to najistotniejsze zmiany przewidziane w nowelizacji "ustawy żłobkowej", którą podpisał prezydent.

Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP na swojej stronie internetowej, Bronisław Komorowski w poniedziałek podpisał nowelizację.

"Przedmiotowa ustawa ma na celu zwiększenie skuteczności rozwiązań przyjętych w 2011 roku w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3" - podkreślono w komunikacie.

Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że propozycje zmian zostały przygotowane m.in. na podstawie uwag zgłaszanych przez podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce oraz postulatów przedstawionych podczas debaty zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 2012 r.

Do najistotniejszych zmian wprowadzanych przez nowelizację należy zmniejszenie wkładu własnego gminy w kosztach realizacji zadania przy ubieganiu się o dotację celową z budżetu państwa na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Wkład własny zmniejszony z 50 proc. do 20 proc. Oznacza to, że dotacja będzie mogła wynieść 80 proc. kosztów.

Ponadto rozszerzony został katalog podmiotów, które będą mogły się ubiegać się o tego rodzaju środki. Oprócz gmin o dofinansowanie będą mogły się starać także osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

W wyniku wprowadzonych nowelizacją zmian nie tylko gminy, ale także osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej będą mogły zatrudniać dziennych opiekunów.

Ustawa umożliwia organizowanie wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej przez instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, ale także wspólnie ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi, co ma służyć obniżaniu kosztów.(PAP)

bpi/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)