Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę dot. Prawosławnego Seminarium Duchownego

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o finansowaniu Prawosławnego
Seminarium Duchownego w Warszawie - poinformowała PAP w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

*Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o finansowaniu Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie - poinformowała PAP w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. *

W tym roku wysokość środków, które będą mogły być wykorzystane przez seminarium po wejściu w życie ustawy o finansowaniu Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie z budżetu państwa, wynosi 450 tys. zł i pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa.

Od przyszłego roku pomoc finansowa dla uczelni będzie przyznawana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków zarezerwowanych na szkolnictwo wyższe.

Zanim ustawę o finansowaniu Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie uchwalił parlament, w kwietniu została podpisana umowa w tej sprawie między ministrem spraw wewnętrznych i administracji Jerzym Millerem a zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego w Polsce abp Sawą. Dzięki temu seminarium będzie otrzymywać dotacje i inne środki z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych, z wyjątkiem finansowania kosztów realizacji inwestycji budowlanych. Studenci mogą m.in. ubiegać się o pomoc materialną w postaci stypendiów socjalnych czy naukowych ze środków budżetowych.

Seminarium jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do nadawania absolwentom tytułu zawodowego licencjata z teologii prawosławnej. Tytuł ten jest równoważny z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez państwowe szkoły wyższe. Studia w seminarium mogą podjąć wyznawcy prawosławia: na studiach stacjonarnych jedynie mężczyźni, zaś na studiach niestacjonarnych również kobiety.

Aktualnie z budżetu państwa finansowanych jest pięć kościelnych szkół wyższych: KUL, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Papieskie Wydziały Teologiczne w Warszawie i we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum" w Krakowie. (PAP)

skz/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)