Notowania

prezydent
18.09.2009 14:38

Prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o finansach publicznych - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o finansach publicznych - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

Ustawa o finansach publicznych likwiduje - poza nielicznymi - państwowe i samorządowe zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze. Przewiduje ponadto utrzymanie obecnych tzw. progów ostrożnościowych (50 proc., 55 proc., 60 proc.) dotyczących długu publicznego, po przekroczeniu których rząd musi podjąć działania zapobiegające wzrostowi zadłużenia.

Zgodnie z zapisami ustawy rząd ma przygotowywać Wieloletni Plan Finansowy Państwa (na cztery lata) i budżet środków europejskich. Rada Ministrów, pracując nad budżetem na dany rok, będzie musiała przyjąć poziom deficytu budżetu państwa ustalony w tym planie. Ewentualne wprowadzenie deficytu wyższego od zawartego w wieloletniej prognozie finansowej, będzie wymagać specjalnego uzasadnienia.

Ustawa nakłada na zarządy samorządów terytorialnych obowiązek podawania do publicznej wiadomości informacji m.in. o zwolnieniach czy umorzeniach podatków. W myśl nowych przepisów 15 proc. z opłat za wstęp do parków narodowych pójdzie na dofinansowanie Tatrzańskiego i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działających na terenie parków. (PAP)

mmu/ pad/ jra/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz