Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę o zmianie Konwencji Waszyngtońskiej

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek ustawę o zmianie zakresu
obowiązywania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami. Wwożone do Polski podgatunki
lisa i łasicy będą monitorowane, ale ominą je skomplikowane procedury certyfikowania.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek ustawę o zmianie zakresu obowiązywania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami. Wwożone do Polski podgatunki lisa i łasicy będą monitorowane, ale ominą je skomplikowane procedury certyfikowania.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana jest Konwencją Waszyngtońską lub w skrócie CITES. Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Konwencję podpisało 175 państw, Polska przystąpienie do Konwencji ratyfikowała w 1989 roku.

W 1989 i 1999 roku Indie na liście gatunków zagrożonych chciały umieścić trzy podgatunki lisa i cztery podgatunki łasicy. Unia Europejska zgłosiła jednak zastrzeżenia do tych propozycji.

W przekonaniu Komisji Europejskiej zgłoszone przez Indie gatunki nie należą do zagrożonych. Zwrócono się zatem do Indii z pytaniem, jakie są powody zgłoszenia tych gatunków, jako gatunków chronionych. Według KE po 24 latach, Indie nie udzieliły wyczerpującej odpowiedzi.

Polska dokonując zastrzeżenia nie będzie obciążona problemami wynikającymi z nadzwyczajnych środków obowiązujących w przypadku gatunków chronionych. Oznacza to, że gatunki te nie podlegają np. procedurom certyfikowania świadectw kontroli granicznej. Monitoruje się jedynie liczbę osobników, która dostają się na teren UE.

Gdyby nie dokonano zmian, w przypadku gdyby Polska chciała eksportować okazy lisa i łasicy, musiałaby przeprowadzać skomplikowane procedury z tym związane. Sytuację tę reguluje właśnie zgłoszenie zastrzeżenia, co do tych gatunków.

Łasica znajduje się bowiem na liście gatunków objętych w Polsce ścisłą ochroną, o czym mówi rozporządzenie Ministra Środowiska z września 2004 roku. W tzw. Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych została zaliczona do kategorii LC czyli "najmniejszej troski". (PAP)

mick/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)