Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent powołał Bartkiewicza i Zajdel-Kurowską na członków zarządu NBP

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne informacje i wypowiedzi
#

# dochodzą kolejne informacje i wypowiedzi #

03.04. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski powołał w środę Jacka Bartkiewicza i Katarzynę Zajdel-Kurowską na członków zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Jak powiedział Komorowski podczas wręczania nominacji, NBP jest instytucją niezależną, dlatego tak ważne jest doświadczenie i umiejętności ludzi, którzy za tę instytucję ponoszą odpowiedzialność.

Komorowski mówił, że NBP powinien odgrywać istotną rolę w działaniach na rzecz wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Odniósł się też do tematu związanego z przystąpieniem Polski do strefy euro. "NBP może i powinien odgrywać istotną rolę nie tylko w kształtowaniu poglądów Polaków co do tego, na jakim etapie jesteśmy, jeśli chodzi o uzyskanie realnej zdolności do rozstrzygania tej strategicznie ważnej kwestii. NBP również może być istotnym źródłem opinii o tym, czy te sprawy będą w przyszłości, także na długo, sprzyjały polskim finansom, polskiej gospodarce" - powiedział prezydent.

Katarzyna Zajdel-Kurowska pytana przez dziennikarzy, co jest największym zagrożeniem dla polskiego sektora bankowego, odpowiedziała, że jej zdaniem jest to wzrost kredytów niespłacalnych. "Myślę, że to jest poważny problem, zwłaszcza w kontekście spowolnienia gospodarczego. Banki będą musiały odprowadzać duże rezerwy i odpisy w związku z tym" - tłumaczyła.

"Mamy gwarancje de minimis, mamy za chwilę program +Inwestycje Polskie+, który (...) ma stymulować inwestycje, jak i popyt na kredyt. Więc jest oczekiwanie, że jednak to spowolnienie będzie krótkotrwałe. Stąd to oczekiwanie bankowców, ten optymizm, że uda się zahamować ten rosnący trend kredytów niespłacalnych" - powiedziała.

Nowa członkini zarządu NBP uważa, że Polska nie powinna rezygnować z elastycznej linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (ponad 33 mld dol.). "Myślę, że to, co ona nam przyniosła, to jest taki parasol ochronny. W sytuacji, kiedy bronimy się sami przez dobre wyniki gospodarcze, taka dodatkowa ochrona zewnętrzna jest bardzo potrzebna, dopóki nie wyjdziemy z kryzysu w strefie euro" - mówiła.

Jacek Bartkiewicz pytany o sytuację w sektorze bankowym powiedział, że wyniki banków w Polsce będą gorsze niż dotychczas, ale są one dobrze przygotowane pod względem kapitałowym oraz zarządzania ryzykiem. "Jest mniejszy popyt na kredyt, przedsiębiorcy mniej inwestują. To się musi odbić na wynikach sektora" - uważa.

Dodał, że nie należy jednak snuć katastroficznych wizji. "Ten sektor budowaliśmy przez ostatnie prawie 25 lat w sposób bardzo odpowiedzialny. Myślę, że on jest dobrze przygotowany na trudne czasy" - zaznaczył.

Jacek Bartkiewicz z dniem 31 marca tego roku złożył rezygnację z funkcji prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), doktorem nauk ekonomicznych Akademii Nauk Społecznych. W latach 2004-2006 pełnił funkcję prezesa Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej, w latach 2001-2002, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i wiceprzewodniczącym Komisji Nadzoru Bankowego. W latach 1997-2001 był wiceprezesem Banku Śląskiego.

Z kolei Katarzyna Zajdel-Kurowska od stycznia 2007 do lutego 2009 była wiceministrem finansów, nadzorującym Departament Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki, Departament Długu Publicznego oraz Departament Rozwoju Rynku Finansowego. Następnie była przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W sierpniu 2012 roku zastąpił ją w MFW Dominik Radziwiłł. W latach 1996-1998 Zajdel-Kurowska pracowała w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz w Ministerstwie Finansów; w 1998 r. rozpoczęła pracę jako ekonomista w Departamencie Skarbu, Citibank Poland SA. Po fuzji z Bankiem Handlowym objęła stanowisko Dyrektora Zespołu Analiz.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP jako przewodniczący oraz 6-8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów NBP. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Członkowie zarządu NBP są powoływani na 6 lat.

W połowie marca tego roku upłynęła 6-letnia kadencja Zdzisława Sokala. Po powołaniu Bartkiewicza i Zajdel-Kurowskiej zarząd NBP liczy obecnie 8 członków, w tym 2 wiceprezesów. 2 listopada tego roku upływa kadencja Jakuba Skiby.(PAP)

rbk/ jba/ pad/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)