Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent powołał szefa PSL na wicepremiera, ministra gospodarki

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja na temat listu przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy do Janusza
Piechocińskiego
#

# Dochodzi informacja na temat listu przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy do Janusza Piechocińskiego #

06.12. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski powołał w czwartek prezesa PSL Janusza Piechocińskiego na urząd wicepremiera i ministra gospodarki. Premier Donald Tusk ocenia, że Piechociński jest politykiem przewidywalnym, który gwarantuje lojalną pracę na rzecz obywateli.

Podczas czwartkowej uroczystości prezydent podkreślił, że Polsce potrzebna jest "stabilność władzy i państwa, i stabilność w koalicji rządzącej". Według niego "koalicja PO-PSL jest stabilna", co - jak mówił - jest szczególnie ważne ze względu na to, że rządzi ona już piąty rok i drugą kadencję, obdarzona jest też dużym kredytem zaufania.

Prezydent przyznał, że cieszą go deklaracje Piechocińskiego, iż zmiany personalne w PSL nie zagrażają stabilności koalicji i rządu.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że przed rządem - a zatem również przed nowym wicepremierem - stoją poważne wyzwania, w tym obrona Polski przed europejskim i światowym kryzysem ekonomicznym. Jego zdaniem do dzisiaj to zadanie udawało się skutecznie realizować, co - przyznał Komorowski - może słusznie stanowić powód do narodowej dumy.

"To w sporcie bywa tak, że zwycięstwo przynosi ukoronowanie i jest ostatecznym sukcesem, który przynosi satysfakcję" - mówił prezydent. I kontynuował: "W polityce bywa inaczej, a nawet chyba powinno być zawsze inaczej, że każde zwycięstwo personalne, polityczne oznacza, że staje się w obliczu kolejnych wyzwań, kolejnych zadań i kolejnego brzemienia odpowiedzialności".

Premier Donald Tusk podkreślił, że Piechociński jest politykiem, który gwarantuje konsekwentne działania w duchu spokoju, lojalności wobec obywateli i przewidywalności.

"To jest bardzo ważny dzień dla koalicji, która sprawuje ważną polityczną rolę w Polsce już piąty rok. Potwierdza on, jak ważny dla Polski i dla jej obywateli jest fakt, że władza polityczna - nie bezbłędna, nie bez wad - od ponad pięciu lat jest władzą, która ceni sobie szczególnie mocno spokój, lojalność wobec własnych obywateli i przewidywalność" - powiedział szef rządu podczas uroczystości. Zdaniem premiera Piechociński "jest politykiem, który gwarantuje konsekwentne działania w tym duchu".

"Dzisiaj wszyscy pragniemy właśnie wzajemnego szacunku i wzajemnej lojalności Polaków wobec Polaków. Myślę, że nasz nowy partner w rządzie jest bardzo dobrym rycerzem tej sprawy" - mówił premier.

Wyraził też nadzieję, że opinia publiczna doceni te umiejętności i cechy charakteru Piechocińskiego, które - jak mówił - w dzisiejszej polskiej polityce ważą tak wiele.

"Dzisiaj dzień świętego Mikołaja - kojarzy się nam z czasów dzieciństwa z prezentami, a czasami z rózgami. Rózgi tylko dla polityków, odpowiedzialne prezenty tylko dla obywateli" - mówił premier. Wyraził przekonanie, że czwartkowa uroczystość będzie zapowiedzią tego, że "za rok święty Mikołaj będzie optymistyczniejszy, jeśli chodzi o polską gospodarkę dzięki staraniom także pana premiera Janusza Piechocińskiego".

Tusk podziękował też prezydentowi za "serdeczny patronat, dzięki któremu zmiany, które wymusza czasami życie, przechodzą bez konfliktu".

Nowy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podziękował w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości "za okazane zaufanie" prezydentowi, liderom koalicji, Polskiemu Stronnictwu Ludowemu i ludziom, którzy go wspierali.

Zadeklarował ofiarną, wytężoną pracę i wsparcie dla rządu.

"Liczę, że moje wejście do rządu będzie kolejnym krokiem ku temu, by polska polityka była lepsza" - dodał.

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w opublikowanym na stronie internetowej związku liście gratulacyjnym do Piechocińskiego wyraził nadzieję na poprawę dialogu w ramach Komisji Trójstronnej.

"Zdarzenia mijającego roku, w tym szczególnie sprzeciw wobec wydłużenia wieku emerytalnego, nowelizacji ustawy o zgromadzeniach, batalia o podniesienie płacy minimalnej czy prowadzona przez nas kampania przeciwko nadużywaniu tzw. umów śmieciowych, zamiast rozwiązywane w ramach dialogu społecznego, stały się z winy rządu niepotrzebnym polem konfliktu" - podkreślił Duda.

Jego zdaniem takie sprawy muszą być rozwiązywane wspólnie przez wszystkich partnerów na drodze rzeczywistego dialogu.

"Dlatego z pana wyborem wiążemy oczekiwania, że jako koalicjant, któremu przypisano resort pracy, a tym samym dialog w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, podejmie pan wysiłek dla odbudowania znaczenia i właściwej roli dialogu społecznego, który dzisiaj jest w Polsce fasadą, a nawet farsą" - dodał.

Duda zadeklarował w liście "otwartość" i wraził jednocześnie nadzieję, że Solidarność, która stworzyła w Polsce instytucje dialogu społecznego, będzie miała w Piechocińskim "sojusznika w doprowadzeniu do sytuacji, że najtrudniejsze problemy rozwiązuje się przy stole, a nie na ulicy".

Piechociński objął w rządzie stanowiska, które opuścił jego poprzednik Waldemar Pawlak po tym, gdy przegrał rywalizację o fotel prezesa PSL. 17 listopada podczas kongresu partii Piechociński wygrał wybory na prezesa PSL, pokonując Pawlaka - uznawanego przed zjazdem za faworyta w tym starciu - 17 głosami. (PAP)

mmu/ gł/ laz/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)