Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent przeciw renacjonalizacji, a za pogłębianiem integracji europejskiej

0
Podziel się:

Polska powinna przeciwdziałać pojawiającym się sygnałom o renacjonalizacji
w polityce europejskiej, jednocześnie powinniśmy być tam, gdzie zapadają decyzje ws. praktycznego
pogłębiania integracji europejskiej - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Polska powinna przeciwdziałać pojawiającym się sygnałom o renacjonalizacji w polityce europejskiej, jednocześnie powinniśmy być tam, gdzie zapadają decyzje ws. praktycznego pogłębiania integracji europejskiej - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent ocenił w czwartkowym wywiadzie dla Polsat News, że trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy zaakceptować "dające o sobie znać sygnały o renacjonalizacji w niektórych aspektach polityki europejskiej", czy też "chcemy to ograniczyć i powstrzymać".

Komorowski uważa, że dla Polaków, integracja europejska jest najważniejszą szansą na rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo i zamożność. Dlatego - zdaniem prezydenta - "powinniśmy powstrzymywać procesy renacjonalizowania polityki zagranicznej, polityki gospodarczej, powinniśmy być w czołówce krajów, które stawiają na pogłębienie integracji europejskiej".

Jednocześnie - zaznaczył Komorowski - Polska powinna starać się o to, aby być tam, "gdzie się decyduje i praktycznie realizuje pogłębianie integracji europejskiej". "Tu jest nasz problem" - ocenił prezydent.

Polska - jak mówił - nie należy do strefy euro, a to właśnie ta strefa, "a może nawet niektóre kraje tej strefy, będą obszarem, gdzie silniej da o sobie znać dążenie do praktycznej integracji". "Powinniśmy się starać być w tym ośrodku. Temu ma służyć m.in. współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego - Polska, Niemcy, Francja. Wiążę nadzieję z kolejnymi próbami ożywienia tego trójkąta i są na to szanse. Wiążę nadzieję także i z dobrymi relacjami polsko-niemieckimi, bo w Unii odgrywa szczególną rolę parę państw i warto mieć, powiedziałbym, dobre relacje ze wszystkimi, ale z niektórymi warto mieć najlepsze" - powiedział Komorowski.

Jego zadniem najlepsze relacje warto mieć z tymi, z którymi "mamy najwięcej interesów". Niewątpliwie wymiana handlowa, współpraca gospodarcza polsko-niemiecka jest współpracą najważniejszą, ale razem z Niemcami możemy się czuć dobrze wiedząc, że pogłębia się integracja europejska - podkreślił Komorowski.

Posiadanie "potężnego sąsiada, który ma odrębne interesy" - zaznaczył prezydent - bywa czasami "źródłem różnych niepokojów - tak było między Francją a Niemcami". "W ramach procesu integracji europejskiej Francuzi przestali się bać Niemców, Niemcy nie myślą źle o Francuzach. W ramach integracji europejskiej obecnie my dokonujemy tego samego wysiłku w relacjach polsko-niemieckich i niech tak będzie dalej" - powiedział Komorowski.

Prezydent wyraził też satysfakcję, że nowy prezydent Niemiec Joachim Gauck przyjął jego zaproszenie i Polska stała się celem jego pierwszej podróży zagranicznej po objęciu urzędu. Zdaniem Komorowskiego, trzeba to traktować w charakterze gestu politycznego, trochę symbolicznego, ale zarazem też praktycznego, bo - jak zaznaczył - umówili się "na całą gamę wspólnych działań".

Komorowski uważa, że prezydentura Gaucka może się przyczynić do dalszego pogłębienia współpracy polsko-niemieckiej w różnych obszarach, bo - jak zaznaczył - "pewna wrażliwość i znajomość kwestii krajów postkomunistycznych może być elementem sprzyjającym urealnianiu współpracy". "Ja bym nie lekceważył tego aspektu także ze względu na odczytanie wielu elementów życiorysu obecnej pani kanclerz. Jest zdolność do myślenia w podobnych kategoriach, jeśli się ma podobne doświadczenia historyczne, w tym wypadku i pana prezydenta Gaucka, i pani kanclerz Merkel, związanego z NRD. A my żyliśmy w tym samym obozie, mamy podobne doświadczenia, podobne nie tylko obolałości, ale i podobne ambicje" - powiedział prezydent.

Zatem - podkreślił - "niewątpliwie nowy prezydent Niemiec stwarza dodatkowe szanse na wzmocnienie i tak bardzo dobrej współpracy polsko-niemieckiej". (PAP)

mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)