Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent przedłużył misję polskich żołnierzy na Bałkanach

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski przedłużył do końca czerwca 2012 r. misję
polskich żołnierzy w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie - poinformowało w środę Biuro
Bezpieczeństwa Narodowego. Kontyngent będzie liczył, tak jak dotąd, do 300 osób.

Prezydent Bronisław Komorowski przedłużył do końca czerwca 2012 r. misję polskich żołnierzy w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie - poinformowało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Kontyngent będzie liczył, tak jak dotąd, do 300 osób.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa BBN Joanna Kwaśniewska-Wróbel, prezydent postanowienie o przedłużeniu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego podpisał we wtorek. Rząd skierował odpowiedni wniosek do głowy państwa 13 grudnia. Zgodnie z poprzednim postanowieniem prezydenta termin pobytu polskich żołnierzy w tym regionie upływał z końcem 2011 r. Liczebność kontyngentu nie zmieni się - nadal będzie to do 300 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska.

Polski Kontyngent Wojskowy będzie nadal wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód w Siłach Międzynarodowych w Kosowie i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Będzie go można także użyć w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia misji stabilizacyjnej UE.

Do zadań polskich żołnierzy będzie należał nadzór nad respektowaniem porozumień pokojowych ustalonych w Kosowie. W praktyce będą to działania polegające na demonstrowaniu militarnej obecności sił międzynarodowych w Kosowie oraz organizowaniu posterunków kontrolnych. Polscy żołnierze będą też monitorować strefę przygraniczną oraz pomagać w dystrybucji pomocy humanitarnej.

Polski kontyngent na Bałkanach uczestniczy w misjach NATO (siły KFOR) i Unii (EUFOR MTT), która prowadzi misję szkoleniową. Na Bałkanach w ramach misji EULEX służą też polscy policjanci.

Siły międzynarodowe w Kosowie i Macedonii działają na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1999 r. Część tych wojsk może zostać użyta w Bośni i Hercegowinie, by wzmocnić siły Unii Europejskiej (EUFOR), nadzorujące wdrażanie porozumienia pokojowego z Dayton z 1995 r.

Zaplanowane wydatki związane z użyciem PKW na Bałkanach wyniosą ok. 17,5 mln zł i zostaną pokryte z budżetu MON. (PAP)

ral/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)