Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Putin laureatem rosyjskiej nagrody Ludviga Nobla

0
Podziel się:

Rosyjski prezydent Władimir Putin
został laureatem nagrody Nobla, ale nie słynnego Alfreda Nobla,
lecz jego brata - Ludviga. Nagrodę przyznają rosyjscy biznesmeni i
artyści osobom zasłużonym dla kraju.

Rosyjski prezydent Władimir Putin został laureatem nagrody Nobla, ale nie słynnego Alfreda Nobla, lecz jego brata - Ludviga. Nagrodę przyznają rosyjscy biznesmeni i artyści osobom zasłużonym dla kraju.

"W czasie rządów poprzedniego prezydenta Borysa Jelcyna był chaos i bezprawie. Ktoś musiał to przejąć i wziąć na siebie odpowiedzialność za kraj. Putin to robił przez osiem lat" - powiedział Jewgienij Łukoszkow, który przewodniczy komitetowi nagrody im. Ludviga Nobla.

Ludvig Nobel, który przez wiele lat mieszkał w Petersburgu i Baku, a nawet otrzymał rosyjskie obywatelstwo, był starszym bratem Alfreda Nobla - fundatora nagrody swojego imienia w pięciu dziedzinach.

Ludvig stworzył rodzinne przedsiębiorstwo, firmę naftową o nazwie Branobel. Inwestował i ulepszał zakłady petrochemiczne, rurociągi, tankowce, laboratoria naftowe w czasach, gdy z Baku pochodziło 50 proc. światowej produkcji ropy naftowej.

Był nie tylko biznesmenem, lecz także pełnym wizji entuzjastą. W 1854 roku założył bank spółdzielczy i kasę pożyczkową dla robotników. W Baku zbudował stołówki, sale bilardowe, biblioteki, domy dla pracowników, szpital. Do tej pory istnieje w stolicy Azerbejdżanu założony przez niego i brata, Roberta, park.

W 1888 roku, po śmierci Ludviga Nobla, Rosyjskie Cesarskie Towarzystwo Technologiczne ustanowiło nagrodę jego imienia, która, według wielu historyków, zainspirowała jego brata, Alfreda, do ustanowienia prawie 10 lat później własnej nagrody.

W 1917 roku po rewolucji październikowej nagrodę zniesiono i dopiero przed czterema laty wznowiono jej przyznawanie.

W przeciwieństwie do Nagrody Nobla, nagroda Ludviga Nobla nie ma wartości pieniężnej. "Uzgodniliśmy, że nie można wszystkiego mierzyć pieniędzmi" - wyjaśnił Łukoszkow. (PAP)

jo/ kar/ jbr/

3233

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)