Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent ratyfikował konwencję ws. min przeciwpiechotnych

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ratyfikację Konwencji o zakazie
używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu -
poinformowało w sobotę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

*Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ratyfikację Konwencji o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu - poinformowało w sobotę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. *

Celem tzw. Konwencji Ottawskiej jest całkowite wyeliminowanie min przeciwpiechotnych z arsenałów wojskowych.

Konwencja o zakazie stosowania tego rodzaju broni została wynegocjowana w 1997 r. Polska podpisała wówczas dokument, jednak nie ratyfikowała go. Pomimo braku formalnej ratyfikacji, od 1998 r. Polska dobrowolnie wykonywała postanowienia konwencji. Od 2003 r. składała też raporty, które jej sygnatariusze są zobowiązani przedkładać.

Stronami konwencji jest 160 państw, nie ratyfikowało jej nadal 36 krajów, w tym Rosja, Chiny, Indie, Pakistan, Iran, Egipt, Izrael, Gruzja, obie Koree, Syria, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone.

Pierwsze zdanie konwencji głosi, że jej sygnatariusze są zdecydowani "położyć kres cierpieniu i ofiarom powodowanym przez miny przeciwpiechotne, które każdego dnia zabijają lub kaleczą setki osób, w większości niewinne i bezbronne osoby cywilne, zwłaszcza dzieci".

W 2009 r. Rada Ministrów przyjęła informację o gotowości do ratyfikacji konwencji w ciągu kilku lat. W kampanię na rzecz zakazu min przeciwpiechotnych i podpisania konwencji zaangażował się m.in. PCK.

Większość z ponad miliona min przechowywanych do niedawna w polskich magazynach została wyprodukowana w czasie II wojny światowej lub krótko po niej, a do wykorzystania nadawało się trzy procent tych zapasów. Niemal wszystkie miny zniszczono w ostatnich latach, a w magazynach pozostało około 40 tys. min. Część z nich ma być wykorzystywana do celów szkoleniowych, zaś większość - według zapowiedzi MON - zniszczona w ciągu dwóch najbliższych lat.

W piątek prezydent podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikacji Konwencji, tego samego dnia ratyfikował Konwencję. W połowie października w Sejmie ustawę popierały PO, RP, PSL i SLD, zaś PiS i SP wstrzymały się wówczas od głosu. W ubiegły piątek, gdy ustawę głosowano w Senacie, senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się "za". (PAP)

sdd/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)