Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Rosji złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza

0
Podziel się:

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew złożył w poniedziałek po
południu wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - symbolicznym miejscem
upamiętniającym poległych w obronie ojczyzny.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew złożył w poniedziałek po południu wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - symbolicznym miejscem upamiętniającym poległych w obronie ojczyzny.

Ceremonii towarzyszyła wyjątkowa oprawa - asysta kompanii reprezentacyjnej i wojskowej orkiestry, a także wzmocnione środki bezpieczeństwa - plac był ogrodzony barierkami, krążył nad nim policyjny śmigłowiec. W czasie krótkiej uroczystości odebrano hymny Polski i Rosji, prezydent Miedwiediew złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i dokonał wpisu do księgi pamiątkowej.

Sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent Rosji uda się na spotkanie polsko-rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Następnie gospodarz Kremla spotka się w Hotelu Hyatt z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim ma odbyć się uroczysty oficjalny obiad wydany na cześć rosyjskiej pierwszej pary.

Miedwiediew ma opuścić Warszawę we wtorek przed południem. Ostatnim punktem wizyty prezydenta Federacji Rosyjskiej jest ceremonia złożenia wieńca przed Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich na ul. Żwirki i Wigury. W składaniu wieńców wraz z prezydentem Rosji ma uczestniczyć sześciu kombatantów m.in. żołnierzy, którzy walczyli na terenie Związku Radzieckiego.

Idea Grobu Nieznanego Żołnierza ma swe korzenie w pierwszej wojnie światowej, w czasie której zginęły miliony żołnierzy, z których wielu nie zostało nigdy zidentyfikowanych. Kraje, które poniosły największe straty, zaczęły upamiętniać nieznanych zabitych symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza. We Francji po raz pierwszy pochowano nieznanego żołnierza 11 listopada 1918 r., przy Łuku Triumfalnym, a w ślad za tym, groby takie zaczęły stawiać inne kraje. Groby takie upamiętniają również nieznanych żołnierzy z wcześniejszych wojen.

Cmentarz-mauzoleum żołnierzy radzieckich znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie i zajmuje obszar 19 hektarów. Powstał kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, ma charakter rozległego parku. Spoczywają tu szczątki ponad 20 tys. żołnierzy poległych w latach 1944-1945. Prochy żołnierzy spoczęły w kilkuset mogiłach, tylko część z nich to groby indywidualne.(PAP)

gdyj/ ktl/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)