Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent rozpoczął wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej

0
Podziel się

Od oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie prezydent
Bronisław Komorowski z małżonką rozpoczął w poniedziałek oficjalną, trzydniową wizytę w Izraelu i
Autonomii Palestyńskiej. Najpierw ma spotkać się prezydentem Izraela Szimonem Peresem.

bEqELPhN

*Od oficjalnego powitania w pałacu prezydenckim w Jerozolimie prezydent Bronisław Komorowski z małżonką rozpoczął w poniedziałek oficjalną, trzydniową wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Najpierw ma spotkać się prezydentem Izraela Szimonem Peresem. *

We wtorek w Betlejem Komorowski będzie rozmawiał z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Jak powiedział dziennikarzom prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski, Komorowski przekaże, iż "Polska opowiada się za kompleksowym uregulowaniem konfliktu izraelsko-arabskiego". Prezydent "potwierdzi, że Polska popiera zawarcie przez obie strony porozumienia pokojowego, opartego na zasadzie dwóch państw - żydowskiego państwa Izrael i państwa Palestyna, pokojowo współistniejących w bezpiecznych granicach" - sprecyzował Sokołowski.

bEqELPhP

Minister dodał, że prezydent "opowie się także za ścisłą koordynacją działań UE i USA w wypracowaniu wspólnego stanowiska społeczności międzynarodowej wobec bliskowschodniego procesu pokojowego".

W tym samym czasie co polski prezydent w Jerozolimie będzie przebywał amerykański sekretarz stanu John Kerry, który później złoży wizytę w Warszawie.

W rozmowie z palestyńskim prezydentem Komorowski zapewni, że "Polska będzie kontynuować pomoc rozwojową dla obszarów Autonomii". Jak argumentował Sokołowski, "poprzez projekty pomocowe Polska chce w miarę możliwości wnieść wkład w budowę fundamentów państwowości palestyńskiej".

W czasie wizyty para prezydencka odwiedzi m.in. Instytut Yad Vashem i Centrum Menachema Begina.

bEqELPhV

"Prezydent będzie chciał potwierdzić szczególny charakter więzów polsko-izraelskich, ze względu na historię, a także szczególny charakter odpowiedzialności za pamięć o wspólnej przeszłości" - powiedział prezydencki minister.

Podczas wizyty w Yad Vashem - zaznaczył Sokołowski - prezydent przypomni o roli Żegoty w czasie II wojny światowej, zobaczy pomnik poświęcony pamięci Janusza Korczaka, jak również wspomni Irenę Sendlerową i wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego na rzecz ratowania Żydów.

W czasie wizyty Komorowski zwróci uwagę na konieczność wzmocnienia więzów gospodarczych; stąd towarzysząca prezydentowi delegacja polskiego biznesu i jego udział w polsko-izraelskim forum gospodarczym w Tel Awiwie.

"Prezydent będzie chciał rozmawiać na temat możliwości transferu technologii i wiedzy, jak wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne w przemyśle i jak organizować współpracę nauki z biznesem, tak by najlepsze rozwiązania technologiczne mogły być wdrażane" - podkreślił Sokołowski.

bEqELPhW

Prezydentowi towarzyszy także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który będzie rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem na temat współpracy wojskowej a także programów edukacyjnych, które realizowane są wspólnie przez polską i izraelską armię.

"By wizyty izraelskiej młodzieży w Polsce, siłą rzeczy skupione na pielęgnowaniu pamięci o Holokauście, nie skupiały się wyłącznie na tym tragicznym fragmencie historii, ale by stanowiły szansę, żeby młodzi Polacy i Izraelczycy mogli się poznawać" - zaznaczył prezydencki minister.

z Jerozolimy Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ cyk/ ro/ jbr/

bEqELPiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)