Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: Ruch Młodej Polski był pewnym fenomenem

0
Podziel się:

Mianem "pewnego fenomenu" określił Ruch Młodej Polski prezydent Lech
Kaczyński, który w niedzielę wziął udział w odbywających się w Gdańsku obchodach 30-lecia powstanie
tej organizacji. Z tej okazji prezydent wręczył kilkudziesięciu działaczom opozycji Ordery
Odrodzenia Polski.

Mianem "pewnego fenomenu" określił Ruch Młodej Polski prezydent Lech Kaczyński, który w niedzielę wziął udział w odbywających się w Gdańsku obchodach 30-lecia powstanie tej organizacji. Z tej okazji prezydent wręczył kilkudziesięciu działaczom opozycji Ordery Odrodzenia Polski.

"Na pewno w szczególności gdański Ruch Młodej Polski, bo tu był matecznik, odegrał w historii walki z komunizmem, w historii zwycięstwa nad komunizmem, rolę bardzo istotną" - mówił prezydent Kaczyński, przypominając krótko historię działalności RMP i wspominając o prawicowych, konserwatywnych korzeniach tej organizacji.

"Aparat komisji krajowej +Solidarności+, to był przede wszystkim Ruch Młodej Polski, w latach 1980-81" - mówił prezydent, dodając, że fakt ten świadczy, iż RMP był ruchem ogólnonarodowym.

"Także w III Rzeczpospolitej ludzie Ruchu Młodej Polski byli obecni w różnych formacjach. Można powiedzieć - stworzyli część elity; część nowej elity, tej, o której można powiedzieć jedno: na pewno z komunizmu się nie wywodzi i to samo w sobie jest wielkim sukcesem" - powiedział Lech Kaczyński.

Prezydent przyznał, że nie należał do ludzi, którzy we wszystkim zgadzali się z członkami RMP. "I tak pewnie pod niejednym względem pozostało do dziś, ale to nie zmienia faktu, że zadaniem prezydenta Rzeczpospolitej, który też wywodzi się z polskiej opozycji, jest docenienie wszystkich kierunków, a w szczególności tych, które mają bardzo poważny dorobek intelektualny. RMP na pewno się do nich zalicza" - mówił.

W czasie uroczystości, która obyła się w gdańskim Dworze Artusa, Lech Kaczyński wręczył około 70 Orderów Odrodzenia Polski. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Maciej Grzywaczewski, Marek Jurek, Wiesław Walendziak oraz Adam Hodysz.

Hodysz, który jako oficer SB od końca lat 70. współpracował z opozycją oraz Solidarnością, za co spędził cztery lata w więzieniu, powiedział w niedzielę dziennikarzom, że nie czuje się bohaterem. "Spełniłem swój obowiązek" - mówił.

W imieniu odznaczonych prezydentowi podziękował Grzegorz Grzelak, który także otrzymał Order Odrodzenia Polski. "Przed chwilą mówił pan o naszej wspólnej drodze do wolnej, niepodległej Polski. Jest pan wśród swoich, wśród weteranów tej walki z lat 70-tych i 80-tych" - powiedział.

Z okazji 30-lecia powstania RMP cztery medale Komisji Edukacji Narodowej wręczyła także minister edukacji Katarzyna Hall. Otrzymali je: Magdalena Modzelewska-Rybicka, Małgorzata Rybicka, Anna Jeziorna oraz dominikanin, duchowy przewodnik RMP, ojciec Leszek Wiśniewski.

Także sami działacze RMP z okazji jubileuszu przyznali przyjaciołom organizacji pamiątkowe medale i dyplomy. Jak powiedział PAP Arkadiusz Rybicki, otrzymały je osoby "może mało znane", ale takie, bez których działalność opozycyjna nie mogłaby istnieć: drukarze, lekarze czy ludzie, którzy użyczali swoich aut do kolportażu ulotek.

Po uroczystości w gdańskim Dworze Artusa jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego oraz przed kamieniem z tablicą upamiętniającą zmarłego w 1995 r. b. członka RMP Dariusza Kobzdeja.

Obchody 30-lecia powstania RMP, w których organizacji pomagało Europejskie Centrum Solidarności, zaczęły się już w sobotę. Tego dnia na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się konferencja przypominająca historię Ruchu i podsumowująca jego osiągnięcia.

W programie obchodów 30-lecia powstania RMP znalazły się też dwie msze św. - dziękczynna oraz w intencji "Młodopolaków" i ich przyjaciół. Pierwsza z nich odbyła się w sobotę rano w kościele św. Mikołaja, druga miała miejsce w niedzielę w Bazylice Mariackiej.

Deklarację ideową Ruchu Młodej Polski, nawiązującą do tradycji narodowej, podpisali w lipcu 1979 r. m.in. Aleksander Hall, Marek Jurek, Jacek Bartyzel, Maciej Grzywaczewski, Krzysztof Nowak i Arkadiusz Rybicki. Dwa lata wcześniej osoby tworzące RMP założyły pismo "Bratniak".

RMP organizował m.in. demonstracje niepodległościowe w dniu 3 Maja. W czasie strajku sierpniowego 1980 r. dwie działaczki RMP - Bożena Rybicka i Magdalena Modzelewska - wspólnie z Lechem Wałęsą prowadziły modlitwy w Stoczni Gdańskiej. W 4. dniu strajku Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki namalowali na drewnianych tablicach 21 postulatów, które w 2003 r. trafiły na listę najważniejszych dokumentów ludzkości "Pamięć świata" UNESCO.

Środowisko RMP tworzyło powołane w kwietniu 1981 r. w Gdańsku Biuro Informacji Prasowej NSZZ "Solidarność". Pracowali w nim m.in.: Andrzej Zarębski, Paweł Huelle, Tomasz Wołek, Jacek Żakowski, Jan Dworak i Marian Terlecki. Z RMP związali się w tym czasie m.in.: Marian Piłka, Wiesław Walendziak, Jarosław Sellin, Kazimierz Michał Ujazdowski, Jacek Karnowski i Paweł Adamowicz.

Ze środowiskiem "Młodopolaków" kontaktował się regularnie kapitan Służby Bezpieczeństwa w Gdańsku Adam Hodysz, który ostrzegł m.in. o zamiarze wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL.

W czasie stanu wojennego część działaczy RMP była internowana. Ruch Młodej Polski rozwiązał się w 1982 r. po zawieszeniu stanu wojennego, uznając, że najważniejszą siłą polityczną zdolną do odzyskania przez Polskę wolności jest Solidarność. Wielu członków RMP zaangażowało się wówczas w tworzenie podziemnego sekretariatu Lecha Wałęsy oraz współpracę z Bogdanem Borusewiczem. W latach 80. "Młodopolacy" wydawali także kwartalnik "Polityka Polska" oraz założyli polityczny klub "Dziekania". (PAP)

aks/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)