Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Rumunii zablokował ustawę o prywatyzacji służby zdrowia

0
Podziel się:

Prezydent Rumunii Traian Basescu zażądał w piątek od premiera
wycofania z parlamentu projektu reformy służby zdrowia otwierającego drogę do jej szerokiej
prywatyzacji. Projekt ten wywołał w kraju gorącą polemikę.

bELAKMOJ

Prezydent Rumunii Traian Basescu zażądał w piątek od premiera wycofania z parlamentu projektu reformy służby zdrowia otwierającego drogę do jej szerokiej prywatyzacji. Projekt ten wywołał w kraju gorącą polemikę.

Basescu oświadczył na konferencji prasowej, że w jego przekonaniu debatę parlamentarną nad reformą o takim zasięgu, dotyczącą żywotnego problemu narodowego, powinna poprzedzić szeroka dyskusja publiczna.

Jak pisze AFP, decyzja ta wywołała w Rumunii zaskoczenie, ponieważ dotychczas prezydent był znany jako gorący zwolennik reformowania niewydolnej rumuńskiej służby zdrowia.

bELAKMOL

Twórcy rządowego projektu reformy opieki medycznej wzorowali się w znacznej mierze na modelu holenderskim, opartym m.in. na szerokim zastosowaniu systemu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w celu zredukowania wydatków państwa.

Nawet znany zwolennik zreformowania systemu opieki zdrowotnej w Rumunii, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Raed Arafat, twórca rumuńskiej służby ratownictwa medycznego, krytykuje całość rządowego projektu reformy. Wyraża obawę, że w kraju o bardzo niskim poziomie przeciętnych dochodów, jakim jest Rumunia, wprowadzenie proponowanych zmian oznaczałoby pozostawienie dużej części społeczeństwa poza zasięgiem opieki lekarskiej.

Według danych za 2010 rok Rumunia poświęca na ochronę zdrowia ok. 4 proc. swego PKB, podczas gdy np. Francja 11 proc. Średnia wydatków krajów europejskich na ochronę zdrowia to 9 proc. PKB. (PAP)

ik/ mc/

bELAKMOR

10574954

bELAKMPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)