Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotka się w czwartek z premierem Finlandii

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński spotka się w
czwartek wieczorem w Helsinkach z szefem fińskiego rządu Matti
Vanhanenem - poinformował PAP wiceszef Biura Prasowego Kancelarii
Prezydenta Marcin Rosołowski. W piątek polski prezydent weźmie
udział w nieformalnym szczycie UE w Lahti, poświęconym m.in.
sprawom energetycznym.

Prezydent Lech Kaczyński spotka się w czwartek wieczorem w Helsinkach z szefem fińskiego rządu Matti Vanhanenem - poinformował PAP wiceszef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski. W piątek polski prezydent weźmie udział w nieformalnym szczycie UE w Lahti, poświęconym m.in. sprawom energetycznym.

Jak podkreślił Rosołowski, polska delegacja została zaproszona na kolację roboczą wydaną przez Finlandię, która w tym półroczu przewodniczy pracom. Obok prezydenta, z Finami spotkają się: minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, wiceminister gospodarki Piotr Naimski oraz podsekretarze stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk oraz Małgorzata Bochenek.

Rosołowski zwrócił uwagę, że w rozmowach uczestniczyć będą tylko delegacje polska i fińska. Jak wyjaśnił, strona fińska w przeddzień szczytu chce poznać polskie stanowisko w sprawach, o których będzie mowa podczas piątkowego szczyty. Rosołowski ocenił, że zaproszenie polskiej delegacji na czwartkowe konsultacje pokazuje, "wagę, jaka przywiązywana jest do polskiego stanowiska".

Szczyt rozpocznie się w piątek około godziny 13.00 w gronie przywódców państw UE. Wieczorem, podczas kolacji, dołączy do nich prezydent Rosji Władimir Putin. Finlandia chce, by do tego czasu przywódcy we własnym gronie spróbowali ustalić "jednolity" przekaz, tak by nie demonstrować podziałów przed rosyjskim prezydentem.

"Rosja doskonale zna różnice panujące w UE" - powiedział w wywiadzie dla środowego "Financial Times" premier Finlandii Matti Vanhanen. "Ale wierzę, że taka forma (nieformalna) spotkania w Lahti pozwoli wywrzeć zdrową presję na europejskich liderów, by znaleźć wspólny przekaz" - dodał.

W dokumencie przygotowanym na szczyt Komisja Europejska podkreśla, że stosunki z Rosją powinny opierać się na zasadach wzajemności i niedyskryminacji w dostępie do rynków i infrastruktury. W zamian za umożliwienie Rosji tworzenia własnych sieci dystrybucji w UE, ta żąda od Rosji dostępu do jej rurociągów oraz otwarcia dla unijnych inwestorów.

Kraje członkowskie są jednak podzielone, jeśli chodzi o stosunki z Rosją i wizję tego, na czym powinna polegać unijna polityka energetyczna, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Polska i niektóre nowe kraje UE uważają, że w dotąd w proponowanej unijnej strategii brakuje energetycznej solidarności. Z niepokojem patrzą na rozwój niemiecko-rosyjskiej współpracy gazowej (Gazociąg Północny), nieuzgodnionej z partnerami w Unii.(PAP)

hgt/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)