Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotka się z przedstawicielami OPZZ ws. ustawy emerytalnej

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko Kancelarii Prezydenta
#

# dochodzi stanowisko Kancelarii Prezydenta #

25.05. Warszawa (PAP) - Przewodniczący OPZZ Jan Guz zwrócił się w piątek do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o spotkanie ws. ustawy emerytalnej. Prezydent spotka się z przedstawicielami związku - odpowiada Kancelaria Prezydenta.

O prośbie szefa OPZZ poinformował w komunikacie sekretarz prasowy związku Grzegorz Ilka. "Prośba szefa OPZZ wpłynęła już do Kancelarii Prezydenta. Pan prezydent zgodnie ze złożoną w czwartek zapowiedzią spotka się z przedstawicielami OPZZ" - powiedziała w piątek wieczorem PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

W czwartek prezydent spotkał się z delegacją NSZZ "Solidarność". Podczas briefingu po tym spotkaniu zadeklarował, że - jeśli taka prośba wpłynie - jest otwarty także na spotkanie z OPZZ. "Termin spotkania zostanie ustalony" - zapowiedziała Trzaska-Wieczorek.

Przypomniała też, że niedawno w Katowicach w czasie trwania Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezydent rozmawiał już delegacją OPZZ.

Ustawa emerytalna, podwyższająca wiek emerytalny do 67. roku życia w czwartek trafiła do podpisu prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji.

Podczas spotkania z prezydentem związkowcy z OPZZ chcą przedstawić swoje stanowisko wobec ustawy oraz wobec problemów zabezpieczenia społecznego pracowników. Chodzi m.in. o związkowy projekt ustawy umożliwiającej przechodzenie na emeryturę kobiet po 35 latach pracy i mężczyzn po 40 latach pracy.

W wysłanym w piątek przez OPZZ liście do Komorowskiego napisano, że związkowcy zamierzają zwrócić uwagę na zakres regulacji przyjętej przez Sejm, na jej skutki ekonomiczne i społeczne, a także na wątpliwości konstytucyjne. Chodzi m.in. o zróżnicowanie poszczególnych grup zawodowych, odbieranie praw nabytych, niedostateczne vacatio legis dla osób, którym do emerytury brakuje kilku lat.

"Polacy chcą pracować. Wielu rodaków w pracy zawodowej realizuje swoje ambicje i plany zarówno zawodowe, jak i osobiste. Trzeba jednak podejmować działania, aby praca była wykonywana w godziwych warunkach i za adekwatnym do wkładu pracy wynagrodzeniem. Tak się jednak nie dzieje" - napisano w liście.

Przyjęta przez Sejm ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. (PAP)

rbk/ ann/ eaw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)