Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotkał się z członkami Europejskiej Rady Badań

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się we wtorek w Warszawie z członkami
Europejskiej Rady Badań (European Research Council - ERC), która obraduje w polskiej stolicy.

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się we wtorek w Warszawie z członkami Europejskiej Rady Badań (European Research Council - ERC), która obraduje w polskiej stolicy.

"Wiedza naukowa w dzisiejszym świecie jest wartością, której nie da się przecenić" - ocenił Lech Kaczyński na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. "Reprezentujecie ekskluzywne grono wybitnych uczonych" - zwrócił się do członków ERC.

W imieniu Rady głos zabrał jej przewodniczący, prof. Fotis C. Kafatos. Jak podkreślił, celem ERC jest promowanie odkryć, które "staną się znaczące dla rozwoju społeczeństw". Staramy się czynić w tym celu maksymalny użytek z potencjału ludzkich umysłów" - podkreślił Kafatos. "Elementem naszych działań jest odwiedzanie państw członkowskich Unii Europejskiej. Podczas tych wizyt rozmawiamy o wspólnych aspiracjach Europejczyków. Chcemy, by Europa stała się prawdziwym motorem wiedzy" - powiedział.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber - który jest członkiem Europejskiej Rady Badań - podkreślił, że do Warszawy przybyła elita europejskich uczonych. "Przyszłość Europy zależy w dużej mierze od rozwoju badań naukowych i od międzynarodowej współpracy na tej płaszczyźnie" - powiedział.

Warszawskie posiedzenie ERC trwa od wtorku, zakończy się w środę. Obrady odbywają się w Pałacu Staszica, gdzie mieści się siedziba PAN.

Europejską Radę Badań powołała trzy lata temu Komisja Europejska. Instytucja powstała w wyniku wieloletnich nacisków ze strony uczonych i różnych organizacji nie do końca zadowolonych z systemu finansowania badań naukowych z budżetu Unii Europejskiej. Obecnie z rocznego budżetu w wysokości miliarda euro Rada finansuje m.in. badania zespołów naukowych pracujących w UE. ERC spotyka się kilka razy w roku. Połowa tych spotkań odbywa się w Brukseli, a połowa w krajach członkowskich Unii. W skład instytucji wchodzi 22 naukowców z różnych krajów UE. Silne naukowo kraje, takie jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja mają po dwóch przedstawicieli. Z nowych krajów członkowskich w składzie Rady są tylko trzy osoby, w tym z Polski - prof. Michał Kleiber.

Jak powiedział we wtorek PAP Kleiber, w Warszawie członkowie ERC będą rozmawiać m.in. o strategii na lata 2010-2011. "Przyjęliśmy zasadę, że nie robimy preferencji dla żadnej dyscypliny naukowej i każdy uczony: humanista, przedstawiciel nauk ścisłych czy biologicznych, ma prawo starać się o pieniądze z tego źródła" - wyjaśnił prezes PAN. Podkreślił jednak, że od tej reguły jest wyjątek. "Preferujemy młodych naukowców. Uczeni od trzech do ośmiu lat po doktoracie mają specjalną pulę pieniędzy na granty przeznaczone tylko dla nich" - zapowiedział. (PAP)

jp/ ekr/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)