Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotkał sie z szefem NBP ws. wejścia Polski do strefy euro

0
Podziel się:

Wnioski z posiedzenia Rady Gabinetowej poświęconej wypełnieniu przez Polskę
kryteriów członkostwa w strefie euro były głównym tematem czwartkowego spotkania prezydenta
Bronisława Komorowskiego z prezesem NBP Markiem Belką - poinformowano na stronie internetowej
prezydenta.

Wnioski z posiedzenia Rady Gabinetowej poświęconej wypełnieniu przez Polskę kryteriów członkostwa w strefie euro były głównym tematem czwartkowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesem NBP Markiem Belką - poinformowano na stronie internetowej prezydenta.

Według komunikatu prezydent rozmawiał z prezesem Narodowego Banku Polskiego "o korzyściach z wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht oraz o dodatkowych działaniach potrzebnych do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, tak aby po ewentualnym wejściu do strefy euro była ona zdolna do funkcjonowania we wspólnym obszarze walutowym".

Posiedzenie Rady Gabinetowej odbyło się 26 lutego. Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk zgodzili się wówczas, że do 2015 r. Polska powinna spełnić kryteria niezbędne do przyjęcia euro. Obaj uważają, że spełnienie przez Polskę tych kryteriów jest ważniejsze od wyznaczania daty wejścia do eurolandu.

Prezydent zapowiedział wtedy, że w sprawie przygotowań Polski do przyjęcia euro spotka się z kierownictwem NBP, Radą Polityki Pieniężnej oraz partiami politycznymi, którym będzie proponował przyjęcie strategii w tej kwestii.

By przystąpić do strefy euro, kraj musi spełnić kryteria konwergencji dotyczące wskaźników makroekonomicznych: kryterium inflacji (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o dwa pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum 2 lata). (PAP)

par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)