Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotyka się z klubami w sprawie m.in. sądów

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne informacje dotyczące tematów spotkań
#

# dochodzą kolejne informacje dotyczące tematów spotkań #

25.06. Warszawa (PAP) - Propozycje prezydenta ws. nowelizacji ustawy o sądach powszechnych mającej na celu zobiektywizowanie kryteriów tworzenia i znoszenia sądów, to jeden z tematów wtorkowych spotkań Bronisława Komorowskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Prezydent rozmawiał już z szefem klubu PO Rafałem Grupińskim, następne w harmonogramie jest spotkanie z przedstawicielami klubu PSL. Komorowski będzie rozmawiał też z reprezentantami klubów: PiS (godz. 13.15), RP (godz. 14), SLD (godz. 14.45) i SP (godz. 15.30).

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała PAP, że oprócz prezydenckiej propozycji zmian w ustawie o sądach powszechnych, rozmowy dotyczą także kwestii zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie.

Debata o zmianach w strukturze sądów rozgorzała wraz z reformą przeprowadzoną przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Na mocy jego rozporządzenia od początku tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Reforma wywołała liczne protesty środowiska sędziowskiego; krytykowała ją i opozycja, i koalicyjne PSL. Gowin mówił, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów wobec nierównomiernego ich obciążenia.

Przygotowany został obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych - pilotowany w Sejmie przez PSL - który przywracał sądy zniesione na mocy reformy Gowina.

10 maja Sejm przyjął tę ustawę. Wyszczególnia wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Każda zmiana struktury musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać w drodze rozporządzenia.

6 czerwca Senat odrzucił ustawę głosami PO. Następnie Sejm bezwzględną większością głosów odrzucił stanowisko Senatu i ustawa trafiła do prezydenta. Może on ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent na decyzję w tej sprawie ma czas do 10 lipca.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta kilkakrotnie mówili, że zdaniem Bronisława Komorowskiego, najlepszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, która zobiektywizowałaby zasady tworzenia i znoszenia sądów rejonowych, w oparciu o takie kryteria, jak kryterium ludnościowe, czy kryterium ilości rozpatrywanych spraw.

W połowie czerwca sam prezydent mówił w Polsat News, że w kwestii sądów uważa, iż zamiast arbitralnych, bardzo radykalnych, niczym nieskrępowanych decyzji ministra, lub usztywnienia systemu i regulowania ustawą istnienia każdego sądu powiatowego, "pójść w kierunku wyznaczenia mechanizmów, które dawałyby ministrowi możliwość, albo mu nie dawały możliwości, podejmowania decyzji". Wymienił kryterium liczby mieszkańców obsługiwanych przez sąd i liczby spraw, którymi dany sąd się zajmuje.

W drugim temacie wtorkowych rozmów - kwestii zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie - konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych zapowiedziane zostały po czerwcowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN Stanisław Koziej mówił wówczas, że "członkowie Rady zgodzili się, że państwo powinno dysponować państwowymi środkami transportu powietrznego na potrzeby najwyższych organów kierowania", zarówno na co dzień, jak i w warunkach kryzysu lub wojny. Zakup samolotów ma zostać zrealizowany po wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Obecnie w gestii wojska pozostaje transport śmigłowcami, a loty na większe odległości odbywają się dwoma samolotami wyczarterowanymi od PLL LOT. Umowa z firmą wygasa z końcem roku. MON rozpisało przetarg na czarter czterech samolotów (dwóch mniejszych i dwóch większych) w latach 2014-2017.(PAP)

hgt/ mrr/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)