Notowania

zamieszki w syrii
20.11.2011 07:45

Prezydent Syrii nie zamierza ustąpić. Zapowiada dalsze represje

Prezydent Syrii kwestionuje dane na temat liczby zabitych podczas zamieszek. Nie zgadza się na wjazd do kraju obserwatorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Roosewelt Pinheiro/Abr/CC/Wikipedia)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zapowiedział, że mimo nacisków Ligi Arabskiej nie zmieni swojej polityki i represje wobec opozycji domagającej się jego ustąpienia i demokratyzacji będą kontynuowane.

Zapowiedział też, że w lutym lub marcu przyszłego roku będą miały miejsce wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

_ - Konflikt będzie kontynuowany podobnie jak naciski mające na celu ubezwłasnowolnienie Syrii. Jednak Syria się nie ukorzy i będzie nadal sprzeciwiać się wywieranym na nią naciskom _ - powiedział Asad w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika _ Sunday Times. _

Asad zapowiedział równocześnie, że lutym lub marcu przyszłego roku będą miały miejsce wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które zajmie się opracowaniem nowej ustawy zasadniczej. W nowej konstytucji mają się znaleźć zapisy regulujące wybory prezydenta.

_ - Konstytucja określi zasady wyboru prezydenta. Będą mieli wybory, będą mogli w nich uczestniczyć. Urny wyborcze zadecydują kto powinien być prezydentem _ - powiedział Asad.

Zapytany, czy jego siły nie były zbyt agresywne w zwalczaniu uczestników demonstracji, Asad przyznał, że _ popełniono błędy _, ale podkreślił, iż dopuściły się ich jednostki, a nie państwo. _ - Jako państwo nie prowadzimy polityki okrutnej wobec obywateli _ - podkreślił. Dodał, że dąży wszelkimi sposobami do _ położenia kresu rozlewowi krwi spowodowanemu przez uzbrojonych terrorystów _.

Prezydent Syrii zakwestionował dane ONZ, według których od początku wystąpień opozycji, czyli od marca zginęło 3500 osób. Według niego, cywilnych ofiar śmiertelnych było tylko 619,natomiast zginęło 800 żołnierzy sił rządowych.

Asad ponownie przestrzegł przed jakąkolwiek interwencją zbrojną Ligi Arabskiej lub Zachodu w Syrii oświadczając, że spowodowałaby ona _ trzęsienie ziemi _ na całym Bliskim Wschodzie. _ - Jeżeli są oni logiczni, racjonalni i realistyczni to nie powinni tego robić ponieważ reperkusje byłyby bardzo poważne. Interwencja militarna zdestabilizowałaby cały region i wszystkie kraje odczułyby jej skutki _ - powiedział.

Prezydent obiecał też, że w razie potrzeby będzie _ osobiście walczył _ i jest gotów zginąć broniąc kraju przed obcą interwencją. Powiedział też, że jest zdecydowany nie dopuścić do dalszych ataków tzw. Wolnej Armii Syryjskiej, która - według źródeł opozycyjnych - zabiła lub zraniła co najmniej 20 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa podczas ataku dwa dni temu na ośrodek szkolenia wywiadu wojskowego w pobliżu Damaszku.

- _ Jedynym sposobem jest poszukiwanie uzbrojonych ludzi, przepędzanie uzbrojonych gangów, zapobieganie przemytowi broni z krajów ościennych i sabotażowi oraz pilnowanie przestrzegania prawa i porządku _ - powiedział Asad.

Jednak interwencji NATO nie ma się co szybko spodziewać. Zdaniem znanego politologa i filozofa Benjamina Barbera, Zachód nie ma w tym żadnego interesu. - _ Gdyby NATO było zainteresowane ochroną ludności cywilnej, już byłoby w Damaszku i mielibyśmy ustanowioną strefę zakazu lotów. W Syrii nie ma jeszcze wojny domowej, ale jest masakrowanie ludzi przez rząd. Powoli niektórzy żołnierze zaczynają przechodzić na drugą stronę. Jednak interwencja Zachodu zawsze oparta jest na własnych interesach _ - powiedział Barber w rozmowie z Polskim Radiem.

W sobotę wieczorem minął termin ultimatum postawionego Syrii przez Ligę Arabską na wjazd na jej terytorium obserwatorów Ligi Arabskiej. Liga zażądała również zgody Asada na plan pokojowy zakładający m. in. wycofanie wojska z rejonów ogarniętych wystąpieniami opozycji. Jeśli na to nie zezwoli, Liga wprowadzi sankcje gospodarcze wobec Damaszku. Członkostwo Syrii w Lidze zostało już wcześniej zawieszone.

Tymczasem represje sił rządowych wobec zwolenników demokratyzacji nadal trwają. W sobotę siły rządowe zabiły w całym kraju - według źródeł opozycyjnych - 13 osób i raniły około 140. Wznowiono ataki na miasto Hims, będące ośrodkiem oporu wobec reżimu Asada.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t136303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;setki;tysiecy;ludzi;popieraja;rzad,23,0,802583.html) Syria: Setki tysięcy ludzi popierają rząd Zwolennicy reżimu prezydenta Baszara el-Asada wyszli na ulice Damaszku i co najmniej czterech innych miast w Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t190321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/liga;arabska;wysle;do;syrii;500;obserwatorow,220,0,966364.html) Wyrzucili Syrię. Teraz wyślą tam obserwatorów Przedstawiciele arabskich organizacji obywatelskich porozumieli się w sprawie utworzenia misji obserwacyjnej, która oceni obecną sytuację w Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;przyjela;arabski;plan;rozwiazania;kryzysu;szczegoly;nieznane,66,0,956482.html) Syria zdecydowała. Skończą tę rzeź? Syria w całości zaakceptowała plan Ligi Państw Arabskich ws. rozwiązania trwającego od ponad siedmiu miesięcy konfliktu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t113524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;chce;ostrzejszych;sankcji;wobec;syrii,216,0,902104.html) Reżim ignoruje świat. Zaostrzą kurs? - _ Mamy do czynienia z dyktatorem, który wyrządza ludziom straszne krzywdy _ - powiedział Cameron
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t155119.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/asad;pod;sciana;strzela;do;demonstrantow,61,0,897853.html) "Kaddafi uciekł, teraz twoja kolej!" Są ofiary Rząd prezydenta Asada jest coraz ostrzej krytykowany za brutalne tłumienie demonstracji.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz