Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Szwajcarii rozpoczęła wizytę w Polsce

0
Podziel się:

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu rezydencji Belweder
rozpoczęła się w czwartek przed południem wizyta w Warszawie prezydent Szwajcarii Micheline
Calmy-Rey. Spotka się ona z prezydentem Bronisławem Komorowskim i wicepremierem Waldemarem
Pawlakiem.

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu rezydencji Belweder rozpoczęła się w czwartek przed południem wizyta w Warszawie prezydent Szwajcarii Micheline Calmy-Rey. Spotka się ona z prezydentem Bronisławem Komorowskim i wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Wizyta Calmy-Rey związana jest z rozpoczynającą się 1 lipca polską prezydencją. Jak podkreśliła w komunikacie Ambasada Szwajcarii, choć kraj ten nie jest członkiem UE, z Unią łączą ją jednak specjalne bilateralne stosunki, dzięki czemu uczestniczy na przykład w układzie z Schengen. Dlatego - oprócz polsko-szwajcarskich relacji - tematem wizyty będą stosunki między Szwajcarią a Unią Europejską.

Prezydenci Polski i Szwajcarii mają mówić też m.in. o sytuacji w Afryce Płn. i na Kaukazie, gdzie Szwajcaria odgrywa aktywną rolę - poinformowała ambasada tego kraju

Calmy-Rey ma też w planach rozmowy z wicepremierem Pawlakiem. Tematem spotkania mają być kwestie gospodarcze, w tym energetyczne.

Szwajcaria nie ma instytucji głowy państwa. Funkcje reprezentacyjne pełni wybierany na rok przewodniczący Rady Federalnej (rządu), noszący tytuł prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej. Rada Federalna sprawuje najwyższą władzę rządzącą i wykonawczą; składa się ona z 7 członków (ministrów), wybieranych przez parlament na czteroletnią kadencję.

Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament - Zgromadzenie Federalne złożone z Rady Narodowej i Rady Kantonów. Rada Narodowa (izba niższa), o kadencji czteroletniej, liczy 200 deputowanych. Rada Kantonów (izba wyższa) składa się z 46 członków, wybieranych na okres od jednego do czterech lat.(PAP)

hgt/ eaw/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)