Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent: ucieszę się z każdego porozumienia koalicji ws. emerytur

0
Podziel się:

#
dochodzi szersza wypowiedź prezydenta
#

# dochodzi szersza wypowiedź prezydenta #

29.03. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował w czwartek, że będzie się cieszył z każdego porozumienia PO i PSL w sprawie reformy emerytalnej. Przypomniał, że on sam starał się pomóc w dojściu do kompromisu w tej sprawie.

W czwartek po godz. 12 premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak przedstawili na konferencji prasowej koalicyjny kompromis ws. reformy emerytalnej.

Wcześniej prezydent przypomniał w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że sam starał się "pomagać w znalezieniu rozwiązań, które by ułatwiały zawarcie i kompromisu, i podtrzymania woli wspólnego działania zarówno w ramach koalicji, jak i szerzej poza koalicją".

"Będę się cieszył z każdego porozumienia (ws. emerytur - PAP), bo to otwiera szansę do takiego ukształtowania reformy emerytalnej, że będzie mogła ona liczyć - mam nadzieję - na poparcie liczącej się części sceny politycznej polskiej - a warunkiem jest poparcie całej koalicji - ale, że będzie ona mogła przede wszystkim liczyć na większą akceptację i zrozumienie u opinii publicznej" - podkreślił Komorowski.

Jak zauważył, to właśnie opinia publiczna jest "przecież ostatecznym sędzią, którego trzeba przekonać". "Mam więc nadzieję, że zawarcie kompromisu i porozumienia umocni koalicję na tyle, że będzie w stanie pozyskiwać poparcie innych środowisk - przy tym też starałem się być pomocny - ale przede wszystkim, że będzie potrafiła skutecznie tłumaczyć, wyjaśniać i inspirować polską opinię publiczną, pokazując różne aspekty rozwiązań związanych z reformą systemu emerytalnego - mam nadzieję, że m.in. te, które wiążą się z perspektywą lepszych emerytur w przyszłości" - zaznaczył.

Komorowski odniósł się też do zaplanowanej na piątek debaty nad wnioskiem NSZZ "Solidarność" o referendum ws. reformy emerytalnej. Jak ocenił, "postulowanie referendum przed debatą i przed wspólną pracą nad ostatecznym kształtem reformy jest aktem tylko i wyłącznie politycznej demonstracji i jakiegoś działania trochę pod publiczkę".

"Chciałbym podkreślić, że wszystkie środowiska polityczne - a przypomnę, że miałem z nimi okazję rozmawiać w Pałacu Prezydenckim - odniosłem wrażenie, że sygnalizowały, że generalnie akceptują potrzebę zmiany systemu emerytalnego. Natomiast co do kształtu może się toczyć spór" - podkreślił prezydent.

"Ja z tymi deklaracjami wstępnymi wiążę nadzieje na mądrą debatę, a nie okładanie się, że tak powiem, politycznym kijem przy okazji koniecznej dla Polski, ale oby jak najmądrzejszej, jak najkorzystniejszej dla społeczeństwa polskiego reformy emerytalnej" - dodał.

Dziennikarze pytali też Komorowskiego o spadek poparcia dla premiera w najnowszym sondażu CBOS. Tusk uplasował się w nim na piątym miejscu w rankingu polityków budzących największe zaufanie; ufa mu 36 proc. badanych, co oznacza spadek zaufania o 8 pkt proc. w porównaniu z lutym.

"Kto nic nie robi, ten nie traci na ogół, a ja zachęcałem i zachęcam rząd do odwagi w reformatorstwie, z którą mogą się wiązać okresowe spadki popularności, ale jestem przekonany, że mądrze przeprowadzona debata publiczna w kwestiach reformy systemu emerytalnego, tak jak w Niemczech to miało miejsce, może dać odpowiednie efekty także przeliczalne na stopień poparcia, sympatii, zaufania" - powiedział Komorowski.

Prezydent dodał, że tego życzy obecnemu rządowi, premierowi, a także życzyłby każdemu rządowi, który miałby odwagę podjęcia trudnych wyzwań. (PAP)

mkr/ hgt/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)