Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Ukrainy złożył wieniec na Westerplatte

0
Podziel się:

Goszczący z jednodniową wizytą w Polsce prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz
złożył we wtorek wieniec przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku. Ukraiński
przywódca spotka się jeszcze w rezydencji na Helu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Goszczący z jednodniową wizytą w Polsce prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył we wtorek wieniec przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku. Ukraiński przywódca spotka się jeszcze w rezydencji na Helu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

W ceremonii złożenia wieńca przed pomnikiem na Westerplatte towarzyszyli Janukowyczowi m.in. minister w Kancelarii Prezydenta RP Jaromir Sokołowski, wojewoda pomorski Roman Zaborowski i wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki.

Komorowski i Janukowycz, którzy spotkają się w prezydenckiej rezydencji na półwyspie Helskim, mają rozmawiać m.in. na temat polskiej prezydencji oraz przygotowań Ukrainy do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE. Niewykluczone, że szefowie państw omówią także sytuację ukraińskiej opozycji, w tym kwestię aresztowania byłej premier i głównej opozycjonistki Julii Tymoszenko.

Prezydencki minister Sławomir Nowak przypomniał w poniedziałek, że we wrześniu w Warszawie odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego, a - jak podkreślił - Ukraina jest największym partnerem w ramach tego programu. Zwrócił też uwagę, że końca dobiegają prace nad umową stowarzyszeniową między Unią Europejską a Ukrainą.

Według Nowaka, w czasie wizyty poruszana będzie też zapewne sprawa aresztowania Julii Tymoszenko. Zaniepokojenie w związku z aresztowaniem b. premier wyraziło m.in. polskie MSZ, a także dyplomacja rosyjska i amerykańska. Fakt ten wzbudził też niepokój Brukseli i może zablokować podpisanie z Kijowem umowy stowarzyszeniowej.

Wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę wschodnią Jerzy Pomianowski powiedział PAP, że "Polska z Ukrainą musi poruszać również sprawy trudne". "Wszyscy wiemy, jak Europa reaguje na sposób prowadzenia procesu pani Tymoszenko. To jest bardzo ważny temat. Prawdopodobnie również i o tym, o reakcjach Europy, o uwarunkowaniach tego procesu będą prezydenci rozmawiać" - podkreślił.

Zdaniem ministra ważne jest nie tylko to, jak wygląda sam proces byłej premier, ale też to, jak jest on odbierany w Europie. Dodał, że Polska jako przyjaciel Ukrainy ma najlepszą pozycję, by szczerze o tym porozmawiać.

Komorowski i Janukowycz będą też rozmawiać o umowie stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą, która przewiduje m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. Pomianowski podkreślił, że Polska chciałaby, aby została ona parafowana na grudniowym szczycie UE-Ukraina.

"Bardzo liczymy na to, że ten proces będzie przyspieszony, że wszystkie trudne punkty negocjacji z Ukrainą Unia Europejska będzie w stanie zamknąć, by doprowadzić do podpisania tej umowy" - zaznaczył Pomianowski.

Zwrócił uwagę, że zarówno w Brukseli jak i Kijowie precyzyjnie ważone są różne interesy, które się wiążą z tą umową. "Jest to proces, którego trzeba cały czas doglądać i również to jest znakomity temat do rozmowy pomiędzy przyjaciółmi, by dokładnie zdać sobie sprawę, czy są jeszcze jakieś obszary, w których Polska może Ukrainie pomóc" - powiedział wiceszef MSZ.

Przewidziane są kolejne spotkania Janukowycza i Komorowskiego. Jesienią prezydenci mają odsłonić pomniki upamiętniające polskie ofiary zbrodni w Ostrówkach na Wołyniu oraz Ukraińców, którzy zginęli we wsi Sahryń na Lubelszczyźnie.(PAP)

rop/ par/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)