Notowania

sukces
01.07.2009 18:06

Prezydent: Unia Lubelska to sukces, dziś warto współnie działać w UE

Prezydent Lech Kaczyński ocenił podczas środowych uroczystości w Lublinie związanych z 440. rocznicą zawarcia Unii Lubelskiej, że porozumienie to było "wielkim sukcesem". Podkreślił też konieczność wspólnego działania w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Lech Kaczyński ocenił podczas środowych uroczystości w Lublinie związanych z 440. rocznicą zawarcia Unii Lubelskiej, że porozumienie to było "wielkim sukcesem". Podkreślił też konieczność wspólnego działania w Unii Europejskiej.

W uroczystościach wzięli udział również prezydenci Litwy Valdas Adamkus i Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz.

"Obchodzimy dzisiaj 440. rocznicę wielkiego sukcesu kilku narodów, choć formalnie była to tylko unia polsko-litewska, a w istocie porozumiała się szlachta Korony Polskiej, szlachta litewska, szlachta ruska, czyli dziś powiedzielibyśmy białoruska i ukraińska" - mówił Lech Kaczyński.

Prezydent zwrócił uwagę, że na przełomie XV i XVI w. ówczesne państwo litewskie było pod naciskiem wschodniego sąsiada. Jak mówił, "jeżeli byliśmy razem, to myśmy wygrywali; jeżeli Litwa była sama, to wygrywało to drugie państwo". "To jest coś, co jest istotne i dziś" - ocenił Lech Kaczyński.

"Oczywiście - mówił - w naszej historii szczególnie w XX w. były momenty trudne, wiemy o tym". Jednak - jak zaznaczył - "musimy to przełamać, leży to w interesie naszych narodów także i narodu litewskiego, z którym jesteśmy niezwykle silnie związani".

"Musimy w tej Europie, która się jednoczy, działać razem, bo wtedy będą się z nami liczyć" - podkreślił Lech Kaczyński. "Tylko razem możemy mieć w jednoczącej się Europie taką wagę, która odpowiada naszej historii, naszej tradycji i naszym kulturom" - ocenił.

"Droga do tego nigdy nie jest łatwa, nigdy nie jest prosta, trzeba poprzełamywać niejedną przeszkodę" - mówił prezydent.

Jak podkreślił, Unia Europejska to rzecz wspaniała, ale w tej zjednoczonej Europie wciąż istnieją różne narody, interesy, kultury oraz tradycje.

"W tej Europie możemy być tacy, jacy byśmy chcieli, ale tylko i wyłącznie razem z naszymi litewskimi, ukraińskimi - a w przyszłości myślę i z białoruskimi - a także estońskimi i łotewskimi przyjaciółmi" - podkreślił prezydent.

"Historia z pewnością nie zatoczy koła i nie powstanie wspólne państwo, ale możemy bardzo blisko współpracować, możemy i musimy być solidarni" - zaznaczył L. Kaczyński. (PAP)

mzk/ agy/ ura/ jbr/

Tagi: sukces, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz