Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Wałbrzycha i część inwestorów z WSSE wyślą petycję do premiera

0
Podziel się:

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i część inwestorów Wałbrzyskiej
Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali petycję do premiera Donalda Tuska, w której wzywają do
pomocy w rozwiązaniu kłopotów związanych z fatalną infrastrukturą drogową na Dolnym Śląsku.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i część inwestorów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali petycję do premiera Donalda Tuska, w której wzywają do pomocy w rozwiązaniu kłopotów związanych z fatalną infrastrukturą drogową na Dolnym Śląsku.

Petycja zostanie wysłana do premiera jeszcze w bieżącym tygodniu, gdy podpiszą się pod nią wszyscy inwestorzy WSSE. Powstała ona podczas piątkowego seminarium o funkcjonowaniu strefy, które zorganizował prezydent Wałbrzycha. O inicjatywie poinformowano we wtorek.

Władze miasta wskazują, że przedsiębiorcy z WSSE mają olbrzymie problemy z funkcjonowaniem. "Jest to spowodowane fatalną infrastrukturą drogową łączącą Wałbrzych z Dolnym Śląskiem i resztą Polski. Do strefy prowadzi tylko jedna droga krajowa, dla której nie ma alternatywy. Istniejące połączenie jest dalece niewystarczające do prowadzenia działalności i rozwoju olbrzymich zakładów" - poinformowała PAP Anna Żabska z Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

"Władze będącego w bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta uważają, że zbyt wiele kosztuje budowa i utrzymywanie całej infrastruktury technicznej, z której korzystają inwestorzy WSSE" - mówiła Żabska. Dodała, że miasto do tej pory wydało prawie 38 mln zł na budowę i utrzymanie sieci drogowej, wodno-kanalizacyjnej i oświetlenia. Kolejne 74 mln to udzielone przedsiębiorcom przez miasto ulgi.

"W sumie Wałbrzych podarował strefie ok. 100 mln zł" - powiedział PAP Szełemej. Dodał, że chciałby, aby strefa partycypowała w kosztach budowy i utrzymania infrastruktury technicznej oraz bardziej aktywnie uczestniczyła w życiu społeczno-kulturalnym Wałbrzycha. Temu m.in. ma służyć specjalna fundacja, która za środki przekazane od inwestorów ma finansować działania społeczne, kulturalne i sportowe integrujące strefę z pozostałą częścią miasta.

"WSSE powstała po to, aby naprawić skutki fatalnie zrealizowanej likwidacji górnictwa na tym terenie, w wyniku którego straciło pracę ponad 20 tys. ludzi" - podsumował Szełemej.

WSSE "Inwest-Part" powstała w 1997 r. i ma funkcjonować do 2020 r. Przedsiębiorcy inwestujący na terenie WSSE mogą uzyskać pomoc publiczną z tytułu kosztów nowej inwestycji lub utworzenia nowych miejsc pracy, korzystają też z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Dodatkowo mają możliwość rozpoczęcia działalności na specjalnie przygotowanym terenie, posiadającym pełny dostęp do infrastruktury technicznej. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjny rynek pracy, który oferuje wyspecjalizowanych pracowników.

Na terenie strefy zainwestowało już ponad 160 przedsiębiorców z całego świata, w tym takie firmy jak: Toyota, Cersanit, Faurecia, NSK, General Electric, Metzeler, Henkel-Ceresit, FagorMastercook, Electrolux, Bridgestone, Colgate Palmolive, IBM, Cadbury oraz Marcegaglia. (PAP)

umw/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)