Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent wręczył nominacje dwóm nowym generałom policji

0
Podziel się:

Komendanci wojewódzcy policji z Rzeszowa i Gorzowa Wlkp.: Zdzisław Stopczyk
i Ryszard Wiśniewski odebrali w poniedziałek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominacje na
stopień nadinspektora. Kondycja policji rzutuje na całe państwo - powiedział prezydent.

Komendanci wojewódzcy policji z Rzeszowa i Gorzowa Wlkp.: Zdzisław Stopczyk i Ryszard Wiśniewski odebrali w poniedziałek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominacje na stopień nadinspektora. Kondycja policji rzutuje na całe państwo - powiedział prezydent.

Komorowski, gratulując podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim obu nowym generałom, ocenił, że stopień nadinspektora zobowiązuje do odpowiedzialności za całą policję. Służba policyjna jest fragmentem konstrukcji państwa polskiego, a jej dobra kondycja i osiągnięcia rzutują na całość funkcjonowania państwa - podkreślił prezydent.

Całej policji Komorowski życzył, aby jak najlepiej odnajdywała się w niełatwych realiach państwa. "Życzę państwu, całemu korpusowi, aby w tych warunkach jeszcze lepiej, jeszcze mocniej, jeszcze bardziej dobitnie potwierdzał swoją mocną pozycję w rankingach zaufania do instytucji życia publicznego" - powiedział prezydent.

51-letni Stopczyk kieruje policją na Podkarpaciu od lutego 2012 r. Wcześniej, od lutego 2007 r., był zastępcą komendanta wojewódzkiego w Łodzi. Stopczyk pochodzi z tego miasta i w nim w 1983 r. zaczął służbę w prewencji, a potem w sekcji operacyjno-dochodzeniowej komisariatu na Bałutach. Od 1992 r. pracował w sekcji dochodzeniowej wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej w Łodzi. Od połowy 1994 r. kierował komisariatem w Konstantynowie Łódzkim. W 1999 r. został zastępcą komendanta powiatowego w Pabianicach, a w 2002 - komendantem powiatowym w Radomsku. Po dwóch latach wrócił do Pabianic na stanowisko komendanta powiatowego. Ukończył wydział porządku publicznego oraz podyplomowe studia z zarządzania w administracji publicznej w policyjnej szkole w Szczytnie oraz administrację na Uniwersytecie Łódzkim. Ma żonę i córkę.

50-letni Wiśniewski policją w Lubuskiem kieruje od lutego 2012 r. Do Gorzowa Wlkp. przyszedł ze stanowiska komendanta miejskiego w Łodzi, które zajmował od czerwca 2009 r. Służbę w policji rozpoczął w 1983 r. jako dzielnicowy. W 1992 r. został naczelnikiem wydziału prewencji w komendy Łódź-Polesie, a w latach 1999-2000 kierował wydziałem wspomagania dowodzenia Command Control. W 2003 r. został komendantem jednego z łódzkich komisariatów, skąd w 2007 r. awansował na dowódcę oddziału prewencji policji w Łodzi. Ukończył wydział porządku publicznego policyjnej szkoły w Szczytnie oraz administrację na Uniwersytecie Łódzkim. Urodził się w Cielądzu koło Rawy Mazowieckiej (Łódzkie).

"Chcielibyśmy, żeby nasz dzisiejszy awans był dla nas na przyszłość wyzwaniem do coraz większych zadań dla dobra bezpieczeństwa i porządku publicznego" - zadeklarował w imieniu nominowanych nadinsp. Stopczyk.

Obaj generałowie otrzymali pamiątkowe szable od szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

W sobotę i niedzielę odbyły się w Warszawie centralne obchody święta policji. We wtorek w Ostrołęce prezydent Komorowski weźmie udział w obchodach mazowieckich.

Święto policji obchodzone jest 24 lipca. Tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. (PAP)

ral/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)