Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent wręczył odznaczenia dyplomatom

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski z okazji Dnia Służby Zagranicznej odznaczył
w piątek kilkudziesięciu pracowników służby dyplomatycznej. Komorowski dziękował dyplomatom za
codzienną służbę dla Polski, także w okresie naszej prezydencji w UE.

Prezydent Bronisław Komorowski z okazji Dnia Służby Zagranicznej odznaczył w piątek kilkudziesięciu pracowników służby dyplomatycznej. Komorowski dziękował dyplomatom za codzienną służbę dla Polski, także w okresie naszej prezydencji w UE.

"Dziś jest dzień służby dyplomatycznej i warto chyba przynajmniej raz w roku pomyśleć o pracy państwa tej codziennej, jako właśnie fragmencie służby dla Polski, która wymaga codziennej odpowiedzialności, szczególnej dyscypliny, szczególnego skoncentrowania uwagi na sprawach najważniejszych, czasami kosztem innych rzeczy" - powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

Komorowski podziękował w sposób szczególny za służbę w tak ważnym dla Polski okresie, jakim było polskie przewodnictwo w Radzie UE, w drugim półroczu 2011 r. Prezydent podkreślił, że efekty tej pracy "są widoczne i do dzisiejszego dnia służą Polsce".

Prezydent poprosił także dyplomatów o "dalszą wytężoną służbę" dla umacniania naszej pozycji zarówno w ramach UE, Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i w regionie.

Pracownikom służby zagranicznej dziękował także uczestniczący w uroczystości szef MSZ Radosław Sikorski, który nadał z okazji Dnia Służby Zagranicznej odznaki honorowe Bene Merito. "Doceniam wkład każdego z pracowników ministerstwa, dziękuję za państwa zaangażowani. To nasze święto, mamy z czego być dumni" - podkreślił minister. Zaznaczył, że widoczny wzrost roli Polski w Europie i świecie to efekt działań także sprawnej i skutecznej dyplomacji.

Podczas uroczystości Sikorski wręczył także prezydentowi kopię przedwojennej szpady dyplomatycznej w podziękowaniu za opiekę, jaką roztacza nad służbą zagraniczną. "Panie, prezydencie, jestem szczególnie rad, szczególnie wdzięczny za naszą pomyślną współpracę" - mówił Sikorski. Komorowski, dziękując, podkreślił, że traktuje to jako symbol woli dobrej współpracy resortu spraw zagranicznych, całego rządu i prezydenta we wspólnych sprawach.

Komorowski dodał, że "polską bronią" jest umiejętność wspólnej pracy, choć - jak zauważył - "jest to sprzeczne z naszym narodowym charakterem, czasami". "Okazuje się, że potrafimy wznosić się ponad naturalne różnice, czasami różnice poglądów, emocji, temperamentów i pracować razem. Tak nam się udaje w wielu najważniejszych sprawach, a może szczególnie właśnie w obszarze budowania miejsca pozycji Polski na arenie międzynarodowej, gwarantowania Polsce poczucia bezpieczeństwa, także poprzez współpracę i Kancelarii Prezydenta, i resortu spraw zagranicznych" - zaznaczył.

W imieniu odznaczonych dziękował ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Jan Tombiński, który otrzymał od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Tombiński podkreślił, że obecnie praca w służbie dyplomatycznej pokazuje, jak ważna jest suwerenność. "Mamy zaszczyt, przywilej uczestnictwa w wydarzeniach, które stają się wydarzeniami historycznymi, ale tym bardziej uświadamiamy sobie, jak ważna jest suwerenność, choć to pojęcie zmienia swój sens wraz z czasem. I ta suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej jest, myślę, naszym najwyższym celem" - powiedział.

Szef MSZ podczas uroczystości ogłosił 10-punktowy katalog dobrych praktyk MSZ - jak mówił - "swoisty dekalog polskiego dyplomaty". Kolejne punkty katalogu brzmią m.in.: Działaj dla kraju swego, a nie interesu własnego; Sławienie Polski jest naszym obowiązkiem; Dotrzymuj słowa i terminów; Mów i pisz zwięźle i precyzyjnie; Wykazuj inicjatywę, ale działaj zespołowo; Dostrzegając problem, proponuj rozwiązania; Ucz się do końca życia i nigdy nie sądź, że wiesz wszystko.

Mówiąc o działaniach resortu, Sikorski przypomniał m.in. o uruchomionej niedawno nowej stronie internetowej ministerstwa. Zaznaczył, że w resorcie wprowadzono motywacyjny system wynagrodzeń. "Pisać należy precyzyjnie, ale skuteczność naszej pracy wymaga, byśmy nie ujawniali wszystkich kart naszym międzynarodowym partnerom. Dlatego czynimy starania, by w nowej ustawie o służbie zagranicznej umieścić kategorię tajemnicy dyplomatycznej" - powiedział szef MSZ.

Minister podkreślił, że już 66 naszych rodaków pracuje w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ); zaznaczył, że to najwięcej spośród nowych państw członkowskich. Przypomniał m.in. że niedawno ambasador Polski przy OBWE w Wiedniu Jacek Bylica został mianowany głównym doradcą i specjalnym wysłannikiem ds. nieproliferacji i rozbrojenia w ramach ESDZ.

Podczas uroczystości Komorowski odznaczył - oprócz Tombińskiego - "za wybitne zasługi w służbie zagranicznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej" m.in. Macieja Langa, Katarzynę Skórzyńską, Janusza Stańczyka - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali m.in. Jadwiga Magdziak-Miszewska, Krzysztof Olendzki, Jan Pastwa oraz Wiesław Tarka.

Za "zasługi w służbie zagranicznej i działalności dyplomatycznej" - Złoty Krzyż Zasługi otrzymali m.in. Andrzej Misztal oraz Henryka Mościcka-Dendys; Srebrny Krzyż Zasługi m.in. Adam Bugajski, Irena Lichnerowicz-Augustyn. Za "zasługi w działalności na rzecz integracji europejskiej oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał m.in. Sebastian Barkowski oraz Beata Pęksa; Brązowy Krzyż Zasługi m.in. Janusz Bilski, Beata Prądzyńska.

Sikorski wręczył odznaczenia "Bene merito" m.in. Wojciechowi Bożkowi, Piotrowi Cywińskiemu, Danucie Glondys, Piotrowi Paszkowskiemu. Nagrodę im. Andrzeja Kremera "Konsul Roku" otrzymał Stanisław Kargul; Nagrodę im. Mariusza Kazany - Marcin Nawrot, Nagrodę za osiągnięcia w dyplomacji publicznej i komunikacji medialnej - Tomasz Orłowski.

Na uroczystości obecni byli - oprócz Komorowskiego i Sikorskiego - m.in. szef Kancelarii Prezydencja Jacek Michałowski oraz b. szefowie MSZ - Adam Rotfeld oraz Andrzej Olechowski.

Święto polskiej służby zagranicznej obchodzone jest decyzją MSZ w dniu 16 listopada. Tego dnia w 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę do przywódców państw świata, informując o powstaniu niepodległego państwa polskiego. (PAP)

sdd/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)