Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent z zachodniopomorskimi samorządowcami o problemach rodzin

0
Podziel się:

#
W pierwszym akapicie powinno być: "w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego,
zachodniopomorscy samorządowcy podpisali list intencyjny"
#

# W pierwszym akapicie powinno być: "w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, zachodniopomorscy samorządowcy podpisali list intencyjny" #

02.08. Szczecin (PAP) - Podczas piątkowego spotkania w Baniach, w obecności prezydenta Bronisław Komorowskiego, zachodniopomorscy samorządowcy podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia sieci wsparcia, która będzie elementem regionalnego programu na rzecz wsparcia rodziny.

Podczas spotkania Komorowski rozmawiał z samorządowcami o problemach rodzin żyjących w regionie i propozycjach rozwiązań. Prezydent podkreślił, że "polityka na rzecz rodziny powinna być dostosowana do realnych problemów, wyzwań i możliwości w każdym obszarze i regionie".

"Stąd tak wielką wagę przywiązuję do tworzenia kart wspomagających rodzinę na poziomie samorządowym, gdzie wiadomo, jaka jest specyfika tych problemów. Z drugiej strony wiążę nadzieję z utworzeniem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, o którą zabiegam. Prowadzimy rozmowy z rządem - w mojej ocenie - prowadzące do sukcesu" - powiedział Komorowski.

Podkreślił, że jest przekonany, iż "każda samorządowa +karta dużej rodziny+ jest cegiełką budującą zamysł stworzenia karty ogólnopolskiej". Prezydent podkreślał, że warto wspierać rodzinę, ponieważ ona później wspiera swoich członków.

Zdaniem Komorowskiego, Karta Dużych Rodzin szczególnie powinna wspierać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. "Dziś duża rodzina to rodzina w modelu +dwa plus dwa+. Nasze babki śmiałyby się z tego do rozpuku. My będziemy płakać z tego powodu za kilka lat" - stwierdził prezydent.

Zadeklarował również, że będzie dążyć do zmiany ulg podatkowych - tak, aby wspomóc rodziny, które płacą podatki, ale radzą sobie z trudem.

W Kancelarii Prezydenta powstał przedstawiony pod koniec maja program "Dobry Klimat dla Rodziny". Zawiera on 44 rekomendacje, np. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa.

Elementem programu jest też wprowadzenie ogólnopolskiej "karty dużych rodzin", która miałaby ustanawiać powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. W programie wskazano też na potrzebę zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do lat trzech i wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach.

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Gilewicz zaznaczył podczas spotkania, że w województwie tworzony jest system pomocy rodzinom oparty m.in. na ulgach w opłatach komunalnych i dopłatach do edukacji najmłodszych.

Wcześniej w piątek Komorowski był w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie), gdzie spotkał się między innymi z uczestnikami 18. Flisu Odrzańskiego. (PAP)

res/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)