Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent zaopiniował wniosek o dymisję generała Janusza Noska

0
Podziel się:

Spotkanie z udziałem Bronisława Komorowskiego oraz szefowej sejmowej komisji zajmującej się tą sprawą odbyło się dziś w Belwederze.

Generał Janusz Nosek
Generał Janusz Nosek (PAP/Tomasz Gzell)
bEEsrMxx

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał dziś z przewodniczącą sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Elżbietą Radziszewską na temat wniosku o odwołanie szefa SKW generała brygady Janusza Noska - poinformowało w dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Do spotkania w Belwederze doszło w związku z prośbą premiera Donalda Tuska, o zaopiniowanie wniosku ws. odwołania Noska ze stanowiska Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wniosek złożył szef MON.

Opinia prezydenta - obok wydanych już pozytywnych opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych i Kolegium ds. służb specjalnych - jest konieczna, by odwołać ze stanowiska szefa służby specjalnej. Opinie te nie są dla szefa rządu wiążące. W czwartek prezydent rozmawiał w tej sprawie z szefami MON Tomaszem Siemoniakiem i MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem, który w imieniu premiera nadzoruje służby specjalne.

bEEsrMxz

Media podawały, że odwołanie Noska może mieć związek z konfliktem między nim a odpowiedzialnym za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, chociaż bezpośrednim powodem miał być niedostateczny nadzór nad bazą lotniczą w Malborku, gdzie według śledczych doszło do ustawiania przetargów na ochronę lotniska.

19 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z zawiadomienia SKW ws. _ podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną _. Śledztwo zostało przekazane do prowadzenia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Media podały, że chodzi właśnie o Skrzypczaka, który zapewnił, że ani podczas służby w wojsku, ani późniejszej pracy w MON nie przyjmował jakichkolwiek korzyści majątkowych.

_ Rzeczpospolita _ podała, że dwa lata temu Nosek podpisał umowę o współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Według _ Rz _ generał miał nie poinformować o jej podpisaniu ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych. Pytany o te doniesienia Siemoniak mówił, że te informacje są objęte tajemnicą i dodał, że o tej sprawie rozmawiała sejmowa speckomisja.

Zgodnie z ustawą o SKW szef służby może podejmować współpracę z właściwymi organami i służbami innych państw po uzyskaniu zgody premiera, która jest wydawana po zasięgnięciu opinii szefa MON.

bEEsrMxF

MON ze względu na niejawny charakter zagadnień związanych ze służbami specjalnymi, nie odpowiada na pytania o powody dymisji Noska. Według Radziszewskiej nie ma ona nic wspólnego z certyfikatem dostępu do informacji ściśle tajnych Skrzypczaka, ani z postępowaniem prokuratury ws. wiceministra. Odmiennego zdania jest opozycja. _ Prawdziwą przyczyną dymisji generała Noska jest pan generał Skrzypczak _ - ocenił Artur Dębski z RP. Stanisław Wziątek (SLD) mówił, że powodem odwołania Noska jest niewłaściwe, zdaniem szefa MON, funkcjonowanie SKW. Według Wziątka afera korupcyjna w Malborku jest tylko pretekstem, a powód rzeczywisty jest znacznie głębszy i odnosi się do różnic w poglądach między generałami Noskiem i Skrzypczakiem. Generał Nosek, który kierował SKW od lutego 2008 roku, na swój wniosek jest na urlopie.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEsrMya
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)