Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent złożył kondolencje po śmierci Zofii Morawskiej

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski złożył w sobotę kondolencje po śmierci
działaczki społecznej, wieloletniej administratorki w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w
Laskach Zofii Morawskiej.

Prezydent Bronisław Komorowski złożył w sobotę kondolencje po śmierci działaczki społecznej, wieloletniej administratorki w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Zofii Morawskiej.

Morawska zmarła w piątek mając 105 lat.

"Z ogromnym smutkiem i poruszeniem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Morawskiej, działaczki społecznej od 1930 roku związanej z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi i wieloletniej administratorki ośrodka w Laskach" - poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP.

Prezydent przypomniał, że Morawska za swoją działalność została odznaczona przez prezydenta Lecha Wałęsę Orderem Orła Białego i była pierwszą Polką w historii tego orderu.

"Pozostanie dla nas na zawsze wzorem cnót. Niech spoczywa w pokoju. Cześć Jej Pamięci" - podkreślił Komorowski.

Z podwarszawskimi Laskami Zofia Morawska związana była blisko osiemdziesiąt lat. Urodziła się 13 listopada 1904 r. w pałacu w Turwi w Wielkopolsce. Jej przodkiem ze strony matki był gen. Dezydery Chłapowski, którego za męstwo na polu bitwy Napoleon uczynił baronem cesarstwa. Po zakończeniu kampanii wojennych gen. Chłapowski był jednym z głównych organizatorów polskiego życia gospodarczego w zaborze pruskim. Dzieciństwo Zofia jednak spędziła jednak w Krakowie. Jej ojciec Kazimierz Morawski był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezesem Akademii Umiejętności.

Morawska ukończyła gimnazjum sióstr urszulanek w Krakowie, gdzie uzyskała maturę. Po studiach pedagogicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła pracę, jako nauczycielka w szkole sióstr prezentek. Po śmierci ojca w 1925 r. razem z matką przeprowadziła się do Warszawy.

Od 1930 r. związana była z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy. Początkowo dojeżdżała tam. W 1944 r. przeprowadziła się do Lasek do zakładu dla ociemniałych prowadzonego przez Towarzystwo. Mieszkała tam do śmierci.

Pracowała dla Towarzystwa do 103 roku życia. Organizowała warsztaty, świetlice, opiekę lekarską dla podopiecznych, zajmowała się pośrednictwem pracy, a także finansami Towarzystwa, pozyskując przez lata środki na jego działalność. Dobrze znała założycielkę "Lasek" Matkę Różę Czacką. Współpracowała od początku z ks. Władysławem Korniłowiczem, twórcą duchowości Lasek i Antonim Marylskim.

Za swoją działalność została odznaczona Orderem Orła Białego. Otrzymała też Nagrodę im. Alberta Schweitzera oraz Nagrodę Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia TOTUS". W 2004 nadano jej tytuł "Izabelińczyka Roku" (wyróżnienie gminy Izabelin, na terenie której znajduje się zakład w Laskach). W 2006 r. została odznaczona Orderem Gwiazdy Solidarności Włoskiej III Klasy.

Do końca była aktywna. Do niedawna jeszcze referowano jej wszystkie sprawy Lasek i ona brała udział w podejmowaniu decyzji. (PAP)

aop/ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)