Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent zwiedził wystawę "Razem dla Niepodległej" w Kordegardzie

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski zwiedził w sobotę wystawę "Razem dla
Niepodległej" w stołecznej Galerii Kordegarda. Na ekspozycji znajdują się fotografie oraz materiały
filmowe opowiadające historię obchodów Święta Niepodległości w latach 1918-1989.

Prezydent Bronisław Komorowski zwiedził w sobotę wystawę "Razem dla Niepodległej" w stołecznej Galerii Kordegarda. Na ekspozycji znajdują się fotografie oraz materiały filmowe opowiadające historię obchodów Święta Niepodległości w latach 1918-1989.

"Niewątpliwie historia obchodów Święta Niepodległości jest cząstką naszego wspólnego dziedzictwa. Tak się złożyło, że gdzieś tam, w takim niełatwym okresie, także przykładałem rękę i całe serce do tego, aby obchody Święta Niepodległości, nawet wtedy, kiedy nie było wolno, albo kiedy to było źle widziane, jednak miały swój wymiar wspólnotowy. Dziękuję za zorganizowanie tej wystawy, która (...) stanowi element uzupełniający, szerszy zamysł kształtowania wspólnej postawy radości z powodu osiągnięć narodu przez wieki i z powodu także potrzeby budowania własnej narodowej dumy (...) i radości" - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent zwrócił także uwagę na konieczność budowania umiejętności radosnego obchodzenia Święta Niepodległości. "Musimy budować w wolnej Polsce bardziej kolorowe podejście do własnej tradycji, mniej zaduszkowe obchodzenie świąt narodowych, bo inaczej te święta nie będą na dłuższą metę atrakcyjne, zrozumiałe i kochane przez następne pokolenia młodych dzisiaj Polaków" - podkreślił Komorowski.

Na ekspozycji wykorzystano unikalne filmowe i fotograficzne materiały archiwalne z zasobów IPN i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Archiwalia przedstawione na multimedialnych ekranach prowadzą zwiedzających przez ostatnie kilkadziesiąt lat historii Polski.

Uzupełniają je również poświęcone tej tematyce plansze. Pierwsza z nich jest poświęcona odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Znalazł się na niej m.in. fragment przemówienia Józefa Piłsudskiego, akt przekazania mu władzy przez Radę Regencyjną i zdjęcie warszawskiego pochodu narodowego z 17 listopada 1918 r. Druga część ekspozycji jest poświęcona obchodom Święta Niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym. Można na niej zobaczyć marszałka przyjmującego defiladę przed Grobem Nieznanego Żołnierza, fragment ustawy z 1937 r. o ustanowieniu święta i plakat z okazji 20. rocznicy odzyskania niepodległości.

Trzeci segment wystawy opowiada o świętowaniu listopadowej rocznicy w okresie II wojny. Zaprezentowano tam okolicznościowe druki konspiracyjne, fotografie gen. Władysława Andersa na mszy polowej z okazji święta w 1941 r. i obchody rocznicy w oddziale partyzanckim AK por. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Kolejna plansza jest poświęcona okresowi PRL, gdy władze początkowo honorowały 11 listopada jako święto narodowe, szybko jednak zastępując je Narodowym Świętem Odrodzenia Polski 22 lipca. Na fotografiach znalazły się m.in. lipcowy uroczysty pochód, akademia dla uczczenia rocznicy rewolucji październikowej i spotkanie londyńskiej emigracji z okazji 11 listopada.

Piąty fragment przybliża okres drugiej połowy lat 70., kiedy opozycja zaczęła organizować manifestacje patriotyczne z okazji 11 listopada. Na planszy można zobaczyć m.in. plakat zapraszający do udziału w obchodach w Gdańsku w 1981 r., zdjęcia z manifestacji przed stołeczną katedrą św. Jana z tego samego roku oraz wyrok sądu skazującego m.in. obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego na karę aresztu za zorganizowanie w Warszawie nielegalnej manifestacji 11 listopada 1979 r. Ostatnia część przypomina przemiany lat 80., które ostatecznie doprowadziły do przywrócenia Święta Niepodległości. Na fotografiach zaprezentowano marsze organizowane 11 listopada w różnych miastach oraz pierwsze oficjalne obchody święta z 1989 r. przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

"Chcieliśmy pokazać na wystawie, jak w ciągu ostatnich blisko stu lat różnorodnie, w zależności od okoliczności historycznych, obchodzona była rocznica odzyskania niepodległości. Na wystawie można zobaczyć radosne obchody święta w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jak również te, które podtrzymywały morale i dumę narodową w okresie II wojny. Pokazujemy także nielegalne obchody święta w okresie PRL" - powiedział wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz.

Wystawę można zwiedzać do niedzieli. Jej organizatorami są Kancelaria Prezydenta, Narodowe Centrum Kultury, IPN i Narodowe Archiwum Cyfrowym. (PAP)

akn/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)