Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent życzył Radiu Katowice, by skutecznie propagowało śląskość

0
Podziel się:

Życzenia, by Polskie Radio Katowice skutecznie propagowało śląskość w
Polsce, złożył jego pracownikom prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek wziął udział w
uroczystościach 85-lecia rozgłośni.

Życzenia, by Polskie Radio Katowice skutecznie propagowało śląskość w Polsce, złożył jego pracownikom prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek wziął udział w uroczystościach 85-lecia rozgłośni.

Podczas spotkania w siedzibie radia Komorowski dziękował pracownikom radia za "stworzenie wielkiego potencjału" - historycznie i obecnie. "To jest polskie radio tu, na Śląsku" - akcentował. Wskazał, że Polskie Radio miało ogromną rolę w okresie, kiedy polskość Górnego Śląska była kwestionowana, a także w kolejnych latach - umacniania związków tego regionu z Polską.

Pracownikom katowickiej rozgłośni prezydent życzył, by obecnie, kiedy świat, Polska i Górny Śląsk zmieniły się, instytucja ta była "skutecznym orężem" propagowania śląskości w Polsce i uczynienia z reszty kraju "w jakiejś mierze beneficjenta wspaniałych cech, które dają dobre efekty na Śląsku od wielu pokoleń".

Prezydent wymienił m.in. stosunek do pracy i do rodziny oraz solidarność. Wskazał na "specyficznie śląską zdolność łączenia nowoczesności z tradycją" oraz wynikającą z tej tradycji "naturalną potrzebę życia po bożemu i muzykowania jednocześnie". Zaakcentował też "naturalny silny związek między poczuciem wagi tego, co jest swojskie, śląskie (...) z poczuciem współodpowiedzialności za wielką całość, wielką wspólnotę ogólnonarodową".

Prezydent ocenił, że ów związek przejawia się w solidnej pracy na co dzień, potrzebie umacniania państwa polskiego i polskiej gospodarki, a także dumie z własnych dokonań. "Uważam, że tego nam dzisiaj bardzo wszystkim potrzeba. () Tak, jak dzisiaj toczyła się walka o polskość Śląska (), tak dzisiaj jest wielkim wyzwaniem śląskość Polski - aby te cechy tak szczególne i tak sprawdzające się na Śląsku, mogły () budować nowoczesną Polskę" - dodał.

Podczas uroczystości prezydent wyróżnił odznaczeniami państwowymi ponad 20 pracowników Polskiego Radia Katowice. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacek Filus, Henryk Grzonka, Marek Mierzwiak, Andrzej Prugar i Anna Sekudewicz. Złote Krzyże Zasługi odebrali: Jacek Kurkowski, Karol Lipowczan i Józef Wycisk. Piętnaścioro innych pracowników zostało odznaczonych Medalami za Długoletnią Służbę.

Prezes Polskiego Radia Katowice Henryk Grzonka wręczył prezydentowi statuetkę przedstawiającą śląski żeleźniok (piecyk w innych regionach Polski nazywany kozą). Jak mówił, to jeden z symboli łączących się z patronem katowickiej rozgłośni - Stanisławem Ligoniem, który m.in. od 1937 prowadził audycję "Trzy żeleźnioki". To na jego apel w 1939 r. do radia znoszono m.in. datki na Fundusz Obrony Narodowej - część z nich zebrano i dostarczono właśnie w żeleźniokach.

Grzonka przypomniał, że żeleźniok jest symbolem ciepła, domowego ogniska, a także górniczej pracy. Komorowski odparł, że w tym symbolu kryje się "ogień duszy śląskiej", ale też "potrzeba ciepła, które promieniuje na innych". "To jest żeleźniok śląski, który promieniował także przez Polskie Radio na cały Śląsk polski, a dzisiaj - bardzo bym chciał, by promieniował wszystkimi dobrymi myślami, skojarzeniami, wzorcami i na resztę Polski" - dodał.

Polskie Radio Katowice zaczęło nadawać 4 grudnia 1927 r. jako czwarta rozgłośnia w kraju. Jej sygnałem stały się uderzenia górniczymi młotkami w hutnicze kowadło - były to pierwsze dźwięki, jakie znalazły się na antenie. Modernistyczny gmach, w którym radio mieści się do dziś, oddano do użytku w sierpniu 1937 r.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się kilka tygodni temu. Przed siedzibą rozgłośni odsłonięto ławeczkę-pomnik jej patrona Stanisława Ligonia - śląskiego pisarza, artysty i byłego dyrektora radia. Zrekonstruowano historyczny neon z napisem "Polskie Radio Katowice", który pierwotnie pojawił się na elewacji gmachu w 1937 r. 7 grudnia w Muzeum Śląskim w Katowicach otwarta zostanie wystawa poświęcona radiu.

Radio Katowice działa od 1927 r., z przerwą w czasie II wojnie światowej. Obecnie to jedna z największych rozgłośni w kraju. Jej audycje przez całą dobę odbiera kilka milionów słuchaczy. Powstały w nim popularne programy m.in.: "Śląska Fala", "Radiowa Czelodka" oraz konkursy: ortograficzny - Ogólnopolskie Dyktando i gwarowy "Po naszymu, czyli po śląsku".(PAP)

mtb/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)