Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problemy władzy i sztuki na wystawie Artura Żmijewskiego w CSW

0
Podziel się:

Problemy władzy i sztuki jako narzędzia działania i upolityczniania kultury
- porusza retrospektywna prezentacja twórczości Artura Żmijewskiego, otwarta w piątek w warszawskim
Centrum Sztuki Współczesnej. Obejmuje ona prace artysty z lat 2007-2012.

Problemy władzy i sztuki jako narzędzia działania i upolityczniania kultury - porusza retrospektywna prezentacja twórczości Artura Żmijewskiego, otwarta w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Obejmuje ona prace artysty z lat 2007-2012.

Wystawa Artura Żmijewskiego w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest pierwszą prezentacją prac artysty po zakończeniu jego kuratorskiego projektu 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie w 2012 r. Żmijewski podkreślał wówczas polityczne nacechowanie sztuki i możliwość uczestniczenia w zmianach społecznych za jej pośrednictwem, poprzez powiązanie jej z aktywnością polityczną.

"Uważam, że istnieją szczegółowe działy ludzkiej aktywności, jak na przykład medycyna czy sztuka. Są też działy bardziej ogólne - jak polityka - które obejmują znacznie więcej. Mnie zastanawia to, jak można używać sztuki do działania politycznego. Nie w sensie partyjnej walki o władzę, ale w rozumieniu uprawiania polityki obywatelskiej" - powiedział PAP Artur Żmijewski. "Chodzi o to, żeby nie rozmawiać z ludźmi za pośrednictwem mediów tylko bezpośrednio; żeby ich raczej zapraszać i włączać do współdziałania niż zwiększać dystans" - dodał.

W swoich pracach Żmijewski porusza takie problemy jak upolitycznienie kultury, otwieranie sztuki na innych, a także zasięg współczesnej władzy. Artysta postuluje przeniesienie uwagi z działań plastycznych na działanie na relacjach społecznych.

Wystawa jest projektem autorskim artysty, który dokonał selekcji własnych prac. Ekspozycja składa się z ok. 50 filmów, nakręconych w latach 2007-2012, a także obrazów i rysunków uczestników warsztatów artystycznych organizowanych przez Żmijewskiego. Na wystawie prezentowane są serie filmów.

"Demokracje" złożone są z 30 kilkunastominutowych filmów dokumentujących różnorodne przejawy politycznej aktywności w przestrzeni publicznej. Seria jest zbiorem krótkich dokumentów z przebiegu demonstracji m.in. w Polsce, Izraelu i na Zachodnim Brzegu, sceny rekonstrukcji historycznych wydarzeń, zapis pogrzebu Joerga Haidera - prawicowego polityka austriackiego, zamieszki podczas Euro 2008 w Berlinie, a także mszy w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki.

Seria "Wybrane prace" prezentuje 18 filmów, w których artysta filmował codzienne aktywności: pracę i czas wolny ludzi różnych zawodów. W filmie występuje sprzątaczka, budowlaniec, mechanik czy operator koparki.

Film "Moi sąsiedzi" powstał podczas pobytu Żmijewskiego w Izraelu w czasie akcji militarnej w Strefie Gazy. Artysta przeprowadził serię rozmów z ludźmi mieszkającymi w tej samej kamienicy co on. Rozmowy z mieszkańcami Holon i Tel Awiwu dotyczyły wojny oraz tego, jak wygląda Gaza po ostrzale rakietowym. Projekcji towarzyszą rysunki wykonane przez rozmówców Żmijewskiego w czasie nagrywania filmu.

"Na ślepo" to film przedstawiający niewidomych podczas malowania portretów, pejzaży, wizerunków własnych domów. Uzupełnieniem filmu są prace na papierze, powstałe podczas trwania warsztatów. "Msza" to filmowy zapis katolickiej mszy odtworzonej na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. W role księdza i kleryka wcielili się aktorzy teatru.

Artur Żmijewski (ur. 1966) to polski artysta multimedialny i redaktor artystyczny pisma "Krytyka polityczna". Jest jednym z głównych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej. W manifeście "Stosowane sztuki społeczne" postulował nową formę społecznego zaangażowania poprzez sztukę. W 2005 r. reprezentował Polskę w pawilonie narodowym na 51. Biennale w Wenecji, pokazując pracę "Powtórzenie". W 2012 r. był kuratorem 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Wystawa będzie czynna do 24 lutego 2013 r. (PAP)

pj/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)