Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces lustracyjny posła Czykwina - 30 września

0
Podziel się:

30 września przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ma rozpocząć się proces
lustracyjny z wniosku Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczący podlaskiego posła Lewicy Eugeniusza
Czykwina - poinformowano PAP w poniedziałek w białostockim sądzie.

30 września przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ma rozpocząć się proces lustracyjny z wniosku Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczący podlaskiego posła Lewicy Eugeniusza Czykwina - poinformowano PAP w poniedziałek w białostockim sądzie.

Instytut Pamięci Narodowej wystąpił o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec posła Czykwina, bo ma wątpliwości, czy parlamentarzysta złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Według IPN, w archiwach byłych służb bezpieczeństwa w latach 80. Eugeniusz Czykwin figurował jako tajny współpracownik pod dwoma różnymi pseudonimami.

Według katalogu IPN, 23 sierpnia 1977 r. białostocka MO zainteresowała się Czykwinem. W aktach nie ma dokładnej daty zmiany przez SB kategorii rejestracji Czykwina z kategorii "zabezpieczenie" na "kandydata na tajnego współpracownika".

5 listopada 1983 r. został przekwalifikowany na tajnego współpracownika o pseudonimie "Izydor", a 5 lipca 1984 r. pseudonim zmieniono na "Wilhelm". Z ewidencji operacyjnej zdjęto go 14 września 1989 r. z powodu "nieprzydatności".

Nazwisko Czykwina znalazło się w 1992 r. na tzw. liście Macierewicza, która prezentowała zasoby archiwalne po służbach specjalnych PRL. Tam napisano, że Czykwin był tajnym współpracownikiem o pseudonimie "Izydor" i "Wilhelm" oraz że figuruje w kartotece ogólnoinformacyjnej UOP.

Eugeniusz Czykwin od lat zaprzecza współpracy z SB. Już w 2007 roku, gdy dane o nim znalazły się w katalogu IPN, mówił PAP, że w swojej karierze politycznej pięć razy składał oświadczenie lustracyjne o tym, że nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL, które nigdy nie zostało zakwestionowane. Przypominał też, że w latach 90. wygrał proces za umieszczenie go na tzw. liście Macierewicza.

To jeden z najbardziej doświadczonych posłów w polskim parlamencie. Jak podaje na swej stronie internetowej, parlamentarzystą jest od 1985 roku. To współzałożyciel i przewodniczący (lata 1980-85) Bractwa Młodzieży Prawosławnej, założyciel i od 1985 roku - redaktor naczelny "Przeglądu Prawosławnego". (PAP)

rof/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)