Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces, w którym oskarżonym jest prezydent Opola, wznowiony

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Bielski Sąd Rejonowy nie wydał w środę wyroku w procesie grupy
przestępczej, która wyłudzała towary i pieniądze, lecz postanowił go wznowić. W jednym z wątków tej
sprawy oskarżonym jest prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

Biała (PAP) - Bielski Sąd Rejonowy nie wydał w środę wyroku w procesie grupy przestępczej, która wyłudzała towary i pieniądze, lecz postanowił go wznowić. W jednym z wątków tej sprawy oskarżonym jest prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

Sędzia Jarosław Steciuk powiedział, że analizując materiał dowodowy sąd doszedł do wniosku, iż należałoby zmienić kwalifikację prawną czynów zarzucanych części oskarżonych. Sąd planuje zwrócić się także do jednego z pokrzywdzonych o informację na temat stanu wyrządzonej szkody.

Proces został odroczony do 11 maja. "Sąd planuje na tej rozprawie odebranie głosów stron" - powiedział sędzia Steciuk. Jak dodał - jeśli oskarżeni podtrzymają jedynie swoje słowa z wyrażonych już mów końcowych, istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze tego dnia zapadnie wyrok. Będzie on - jak się wyraził sędzia - bardzo obszerny.

Na ławie oskarżonych zasiada 15 osób. Najpoważniejsze zarzuty ciążą na ośmiu z nich. Są oskarżone o to, że na początku minionej dekady tworzyły grupę przestępczą wyłudzającą towary i pieniądze. Według prokuratury wyłudzili co najmniej 6-7 milionów złotych. Wiodącą rolę pełnił Waldemar M. "Ekspertem" od wyłudzania kredytów bankowych była bielszczanka Ewa S.

Pozostali oskarżeni umożliwiali grupie prowadzenie przestępczego procederu. Wśród nich są m.in. rzeczoznawcy poświadczający nieprawdę w dokumentach, a także urzędnicy opolskiej filii Banku Ochrony Środowiska, w tym ówczesny jej dyrektor Ryszard Zembaczyński.

Z banku firma grupy Waldemara M. wyłudziła w styczniu 2001 r. kredyt w wysokości 1,5 mln zł. Według śledczych przestępstwo nie byłoby możliwe bez przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez dyrektora, jego zastępcę i naczelnika wydziału kredytów. Nie sprawdzili rzetelności dokumentów z urzędu skarbowego dotyczących spółki kredytobiorcy i nie zweryfikowali, czy zabezpieczenia kredytu są prawdziwe. Firma nie oddała pieniędzy, na czym stracił bank.

Prokuratura domaga się dla Zembaczyńskiego kary 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 10 tys. złotych grzywny. On sam nie przyznaje się do winy i w mowie końcowej prosił o uniewinnienie.

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej zajęła się sprawą w 2002 roku. Trzy lata później rozpoczął się proces. W 2008 r. z powodów proceduralnych rozpoczął się on od nowa. Akt oskarżenia obejmuje 68 zarzutów. Sąd przesłuchał ponad 140 świadków. (PAP)

szf/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)