Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces w sprawie Nangar Khel wznowiony

0
Podziel się:

Przerwa trwała od czerwca. Na ławie oskarżonych zasiada siedmiu wojskowych.

Proces w sprawie Nangar Khel wznowiony
(Photo Courtesy of U.S. Army)

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wznowił po trwającej od czerwca przerwie proces siedmiu żołnierzy oskarżonych o zabicie cywili w rejonie afgańskiej wioski Nangar Khel w 2007 roku.

WSO nakazał Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu uzupełnić akta sprawy o nasłuchy radiowe amerykańskiego wywiadu z dnia tragedii, protokoły pierwszych przesłuchań po niej, dokumentację medyczną pomocy udzielonej ofiarom ostrzału, przesłuchanie amerykańskich lekarzy udzielających pierwszej pomocy i uzyskanie opinii biegłych kartografów co do dokładnego usytuowania moździerza, z którego pociski spadły na wioskę.

Prokuratura miała też zbadać nagranie wideo z negocjacji polskich wojskowych ze starszyzną afgańską po tragedii. Amerykanie mieli rozpoznać jedną z osób z tego filmu jako poszukiwaną za współpracę z terrorystami. Sąd nakazał prokuraturze zbadanie jej tożsamości i ustalenie, czy nie została już zatrzymana.

Wskutek ostrzału wioski przez polskich żołnierzy 16 sierpnia 2007 r. zginęło kilka osób, w tym kobiety i dzieci, a trzy osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, zostały ciężko ranne. Prokuratura dostała na to czas do 3 września. Wiele z tych działań dotyczyło okoliczności podnoszonych od początku przez obronę oraz dostrzeżonych wcześniej przez sąd.

*Proces w sprawie Nangar Khel *to pierwszy w historii polskiego wojska proces za złamanie konwencji haskiej i zabójstwo cywili, nie biorących udziału w działaniach wojennych. Złamanie konwencji jest zbrodnią wojenną, ściganą zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i polskie.

W przewidzianym terminie prokuratura podjęła działania by uzyskać nagrania lub wydruk z nasłuchu radiowego oraz meldunek oficera amerykańskiego wywiadu, który przekazał informacje odnośnie zdarzenia w Nangar Khel. Według śledczych, w przypadku pozostałych materiałów rozstrzygnięcia dokonał Sąd Najwyższy, który rozpatrywał zażalenie prokuratury na decyzję sądu o zwrocie jej sprawy w 2008 r. i uznał je za nieistotne dla sprawy.

I tak - przykładowo - zdaniem prokuratury, ustalenie tożsamości zarejestrowanego na filmie poszukiwanego i charakteru jego kontaktów z mieszkańcami wioski jest bez znaczenia dla zdarzenia w którym zginęli cywile, a zgromadzenie dodatkowej dokumentacji dotyczącej pomocy udzielonej rannym wydłużyłoby jedynie postępowanie. Prokuratorzy wskazali też, że o część materiałów sąd może wystąpić sam.

Po odczytaniu stanowiska prokuratury, sąd przystąpił we wtorek do konfrontacji świadków. Oskarżeni - jak głosi akt oskarżenia - ostrzelali wioskę z wielkokalibrowego karabinu maszynowego(wystrzelono co najmniej 36 pocisków kalibru 12,7 mm), a następnie obrzucili ją granatami moździerzowymi, mimo iż - jak wskazuje prokuratura - mieszkańcy wioski ani nikt w okolicy nie stanowił zagrożenia.

W ocenie śledczych, żołnierze wiedzieli, że ogień trafi w zabudowania - centrum i skraj wioski, widzieli poruszających się tam ludzi i bawiące się dzieci. Zdaniem prokuratury, ich działanie miało cechy _ wstrzeliwania się w wytypowany cel _.

Na ławie oskarżonych zasiada siedmiu wojskowych: kpt. Olgierd C. (jako jedyny nie zgadza się na podawanie danych), ppor. Łukasz Bywalec, chor. Andrzej Osiecki, plut. Tomasz Borysiewicz i trzech starszych szeregowych: Damian Ligocki, Jacek Janik i Robert Boksa. Sześciu zostało oskarżonych o zabójstwo cywilów, za co grozi kara dożywocia, siódmy - o ostrzelanie niebronionego obiektu, za co grozi od pięciu do 15 lat pozbawienia wolności i - wyjątkowo - kara 25 lat więzienia.

Oskarżeni, którzy zostali aresztowani jesienią 2007 roku na około pół roku, odpowiadają obecnie z wolnej stopy. Nie przyznają się do winy. Obrona twierdzi, że jedną z przyczyn tragedii były wady broni i pocisków; prokuratura zaprzecza.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t16009.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nangar;khel;prokurator;odwolany;za;bledy,45,0,354605.html) Nangar Khel: Prokurator odwołany za błędy Akt oskarżenia w sprawie ostrzelania afgańskiej wioski sąd odesłał do poprawki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t74854.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lewica;apeluje;wycofac;polakow;z;afganistanu;do;konca;roku,52,0,655412.html) Lewica apeluje: Wycofać Polaków z Afganistanu do końca roku _ To nie jest polska wojna _ - uważają posłowie Lewicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganski;przeciek;ujawnia;dokumenty;o;nangar;khel,0,0,648448.html) Afgański przeciek ujawnia dokumenty o Nangar Khel Chodzi o incydent podczas którego polscy żołnierze ostrzelali afgańską wioskę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)